ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-3: Στον τελικό του Κυπέλλου οι «ρεντς»

Κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας νικώντας με 3-2 τη Μάντσεστερ Σίτι.

Μάντσεστερ ΣίτιΛίβερπουλ: Αυτή τη φορά η μονομαχία είχε νικητή και έδινε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας. Το πήρε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικρατώντας με 3-2.

Στην ουσία ήταν υπόθεση ενός ημιχρόνου ο ημιτελικός. Σε αυτό η Λίβερπουλ διέλυσε τη Σίτι. Πήρε σχεδόν όλες τις μονομαχίες, κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου, κυκλοφόρησε την μπάλα και πήγε στα αποδυτήρια με το εμφατικό 3-0.

Μόλις στο 9′ ο Κονατέ άνοιξε για ένα ακόμη παιχνίδι το σκορ με δική του κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον. Ο Γάλλος είχε βάλει το πρώτο γκολ με αυτό τον τρόπο και στα δύο παιχνίδια του Champions League με την Μπενφίκα.

Η σκυτάλη στη συνέχεια πήγε στον Μανέ. Ο Σενεγαλέζος στο 17′ έκανε το 2-0 από γκάφα του Στέφεν και στο 45′ σημείωσε το πιο ωραίο γκολ του αγώνα. Τρομερό σουτ στην κίνηση μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των «ρεντς».

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Κάπως συνήλθε η Σίτι, ενώ αναμενόμενα κατέβασε ταχύτητα και η Λίβερπουλ. Έπαιξε ρόλο σε αυτά και το γρήγορο γκολ του Γκρίλις. Μόλις στο 47′ έγινε το 1-3 μετά από ωραία προσπάθεια του Ζεσούς. Φάσεις είχαν και οι δύο ομάδες έως το φινάλε. Ο Μπερνάρντο Σίλβα από κοντά στο 90’+1 διαμόρφωσε το τελικό 2-3 και στα εναπομείναντα λεπτά οι «πολίτες» πίεσαν. Δεν είχαν την κλασική φάση. Αντιθέτως η Λίβερπουλ μπορούσε να σκοράρει τόσο με τον Φιρμίνο όσο και με τον Σαλάχ. Ένα ακόμη κακό ματς έκανε ο Αιγύπτιος το τελευταίο δίμηνο έχοντας χάσει και μία σημαντική ευκαιρία νωρίτερα.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών του Κυπέλλου

Σάββατο (16/4)

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-3 (47′ Γκρίλις, 90’+1 Μπερνάρντο Σίλβα – 9′ Κονατέ, 17′ και 45′ Μανέ)

Κυριακή (17/4)

Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας (18:30)

Τα highlights του Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-3: Στον τελικό του Κυπέλλου οι «ρεντς»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.