ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-2: Τα έφερε «τούμπα» στις καθυστερήσεις

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της ως το τέλος. Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια «σοκάροντας» τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Τσέλσι πήρε σπουδαίο «τρίποντο» εκτός έδρας κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Αλόνσο «πάγωσε» τους γηπεδούχους στο 92! Πρόβα τελικού Champions League και αναβολή στέψης πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Σαν πρόβα τελικού θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αποψινή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων. Αν και οι δύο «μονομάχοι» χρησιμοποίησαν παγκίτες… πολυτελείας, δίνοντας «ανάσες» σε ορισμένα πρωτοκλασάτα ονόματα.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν ψύχραιμη και ανέτρεχε τα εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Από την άλλη μέρα, οι «πολίτες» παρά το προβάδισμά τους με τον Στέρλινγκ στο 44ο λεπτό δεν κατάφεραν να…τελειώσουν την αντίπαλό τους.

Ο Αγκούερο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους προσπάθησε να νικήσει τον Εντουάρ Μεντί με εκτέλεση αλά Πανένκα από την άσπρη βούλα. Ο φορμαρισμένος Γάλλος όπως κατάλαβε τη πρόθεση του Αργεντινού και αρνήθηκε το γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζίγιεχ στο 63ο λεπτό. Η Τσέλσι έδειξε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Τελικά, στις καθυστερήσεις του αγώνα και ειδικότερα στο 92ο λεπτό ο Μάρκος Αλόνσο έκανε την ανατροπή, με κεφαλιά. Έτσι, η στέψη στην Αγγλία για την ομάδα του Πέπ Γκουαρντίολα παίρνει…αναβολή.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Premier League:

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λέστερ – Νιούκαστλ 2-4 (80′ Ολμπράιτον, 87′ Ιχεανάτσο / 22′ Γουίλοκ, 34′ Ντάμετ, 64′ 74 Γουίλσον)