ΑΓΓΛΙΑ

Μόνη στην κορυφή με πεντάρα η Σίτι (vds)

Οι πρωταθλητές ξεσπώντας στο β’ ημίχρονο επικράτησαν 5-0 της Μπέρνλι. Πρώτη νίκη για Κάρντιφ, η Τότεναμ νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι

Η Μάντσεστερ Σίτι ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε κατά κράτος την Μπέρνλι με 5-0 στο «Etihad Stadium» και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέρασε μόνη στην πρώτη θέση της Premier League.

Eκεί που μπορεί να είναι και η Λίβερπουλ, εφόσον νικήσει απόψε (19.30) στην έδρα της Χάντερσφιλντ.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο, με το γκολ Νο149 της καριέρας του στην Premier League (όλα με τη φανέλα της Σίτι), άνοιξε το δρόμο στο 17ο λεπτό, για την 7η νίκη της πρωταθλήτριας Αγγλίας σε εννέα παιχνίδια.

Και έπειτα ακολούθησε «καταιγίδα». Οι Σίλβα (52’) και Φερναντίνιο (54’) καθάρισαν το τρίποντο, για να έρθουν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαχρέζ (83’) και Σανέ (90’) να διαμορφώσουν το 5-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Κομπανί, Λαπόρτ, Μπερνάντο Σίλβα (58′ Ντε Μπράινε), Φερναντίνιο, Νταβίδ Σίλβα (75′ Φοντέν), Μεντί, Μαχρέζ, Σανέ, Αγκουέρο (66′ Ζεζούς)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χαρτ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Ντεφούρ (75′ Μπαρνς), Κορκ, Λένον (66′ Γουέστγουντ), Γκούντμουντσον, Χέντρικ, Βόουκς (69′ Γουντ)

Ο Λορίς τα έπιανε, ο Λαμέλα το έβαζε

Στο «London Stadium» ο Ούγκο Λορίς νίκησε σε τρεις περιπτώσεις τον Μάρκο Αρανούτοβιτς και ο Ερικ Λαμέλα σκοράροντας στο 44’, έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Τότεναμ, στο λονδρέζικο ντέρμπι επί της Γουέστ Χαμ. 1-0. Η Τότεναμ αθόρυβα, βρίσκεται σε απόσταση δύο βαθμών από τη Μάντσεστερ Σίτι, η Γουέστ Χαμ αδυνατεί να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη.

Πρώτη νίκη η Κάρντιφ

Από την ζώνη υποβιβασμού βγήκε η Κάρντιφ, με την ομάδα από την Ουαλία να επικρατεί εντός έδρας της Φούλαμ με 4-2 και να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στην Premier League.

Η Κάρντιφ στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις περισσότερες λύσεις και με γκολ των Πάτερσον (65’) και Χάρις (87’) μετέτρεψε το 2-2, σε 4-2.

Η Μπράιτον έστειλε στο «βυθό» τη Νιούκαστλ

Με γκολ από τον Ισραηλινό, Μπεράμ Καγιάλ η Μπράιτον νίκησε τη Νιούκαστλ 1-0 στο «St James Park», φθάνοντας στην 3η νίκη της. Αντίθετα, οι «ανθρακωρύχοι» δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι, και με μόλις δύο ισοπαλίες στο σακούλι, βρίσκονται στην τελευταία θέση.

Μελανό σημείο στον αγώνα ο τραυματισμός στο κεφάλι για τον Γκλεν Μάρεϊ στο 16’, με τον επιθετικό της Μπράιτον να μεταφέρεται αμέσως σε νοσοκομείο.

Εκεί τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν καλά, καθώς ο 35χρονος επιθετικός δεν έδειξε να έχει κάτι το σοβαρό.

Premier League (9η αγωνιστική)

Σάββατο (20/10)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (21’ Ρούντιγκερ, 90’+6’ Μπάρκλεϊ – 55’, 73’ Μαρσιάλ)

Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον 0-0

Κάρντιφ – Φούλαμ  4-2 (15’ Μέρφι, 20’ Ριντ, 65’ Πάτερσον, 87’ Χάρις – 11’ Σίρλε, 34’ Σέγκενσον)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 5-0 (17’ Αγκουέρο, 54’ Σίλβα, 56’ Φερναντίνιο, 83’ Μαχρέζ, 90’ Σανέ)

Νιούκαστλ – Μπράιτον 0-1 (29’ Καγιάλ)

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 0-1 (44’ Λαμέλα)

Γουλβς – Γουότφορντ 0-2 (20’ Καπού, 21’ Περέιρα)

Χάντερσφιλντ – Λίβερπουλ (19:30)