ΑΓΓΛΙΑ

Ο Φελαϊνί «χάλασε» το… ντεμπούτο του Μαυροπάνου! (vid+pics)

Ο Ντίνος Μαυροπάνος ανήκει και επίσημα πλέον στον μακρύ κατάλογο των παικτών που έχουν αγωνιστεί στην Πρεμιέρ Λιγκ ενώ έγινε ο 200ός παίκτης στη διάρκεια της θητείας του Αρσέν Βενγκέρ που κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με την Άρσεναλ. Μαυροπάνος ο 200ός – Στην 11άδα της Αρσεναλ ο Μαυροπάνος! Ο Έλληνας αμυντικός ήταν βασικός στο ματς του...

Μαυροπάνος ο 200ός – Στην 11άδα της Αρσεναλ ο Μαυροπάνος!

Ο Έλληνας αμυντικός ήταν βασικός στο ματς του «Ολντ Τράφορντ» έμεινε σε όλο το 90λεπτο, ενώ για… λίγο η ομάδα του δεν έφυγε με το βαθμό από εκεί. Ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις νίκησε όλη την άμυνα των Λονδρέζων -μεταξύ των οποίων και ο Έλληνας αμυντικός- έκανε το 2-1 και εκτός από τη νίκη στη Γιουνάιτεντ της «χάρισε» και μία θέση στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Σε ένα παιχνίδι με κακό ρυθμό από το ξεκίνημα, η Γιουνάιτεντ σκόραρε και άνοιξε το σκορ στην πρώτη της τελική με τον Πογκμπά να σκοράρει από κοντά για το 1-0. Η ισοφάριση για την Άρσεναλ ήρθε στο 51′ με τον Μχιταριάν, να πιάνει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και να σημειώνει το 1-1.

Η νίκη τελικά έμεινε στο Μάντσεστερ με την κεφαλιά του Φελαΐνί στο πρώτο λεπτό των καθηστερήσεων.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Λίντελoφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Ερέρα (64’ Φελαϊνί), Μάτιτς, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (64’ Μαρσιάλ), Λουκάκου (50’ Ράσφορντ), Αλέξις

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Τσέιμπερς, Μαυροπάνος, Κολάσινατς (64’ Μονρεάλ), Τσάκα, Μέιτλαντ-Νάιλς, Ιβόμπι, Νέλσον (64’ Γουέλμπεκ), Μχιταριάν (76’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο (28/4)

Λίβερπουλ – Στόουκ 0-0

Μπέρνλι – Μπράιτον 0-0

Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 5-0 (17′ Ζαχά, 38′ ΜακΆρθουρ, 81′ Λόφτους-Τσικ, 84′ Φαν Άανχολτ, 90′ πέν. Μπεντεκέ)

Χάντερσφιλντ – Έβερτον 0-2 (39′ Τζενκ Τοσούν, 77′ Γκουέιγ)

Νιούκαστλ – Γουέστ Μπρομ 0-1 (29′ Φίλιπς)

Σαουθάμπτον – Μπόρνμουθ 2-1 (25′ και 54′ Τάντιτς – 45’+1 Τζόσουα Κινγκ)

Σουόνσι – Τσέλσι 0-1 (4′ Φάμπρεγας)

Κυριακή (29/4)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (42′ Κρέσγουελ – 13′ Σανέ, 27′ αυτ. Σαμπαλέτα, 53′ Γκαμπριέλ Ζεζούς, 64′ Φερναντίνιο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 2-1 (16′ Πογκμπά, 90+1′ Φελαϊνί – 51′ Μκχιταριάν)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Φελαϊνί «χάλασε» το… ντεμπούτο του Μαυροπάνου! (vid+pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.