ΑΓΓΛΙΑ

Ο Κέιν πήρε το… όπλο του από τον Αύγουστο!

Η Φούλαμ άγχωσε την Τότεναμ αλλά Τρίπιερ και Κέιν την χάρισαν τη νίκη με 3-1. Νίκες για Έβερτον και Λέστερ, μεγάλη ανατροπή της Μπόρνμουθ κόντρα στην Γουέστ Χαμ

1.000 λεπτά, 15 ματς και 49 τελικές. Τόσα χρειάστηκε ο Χάρι Κέιν για να σκοράρει Αύγουστο μήνα στην καριέρα του. Το έκανε όμως στη στιγμή που έπρεπε, όταν η Τότεναμ τον χρειαζόταν για να καθαρίσει την «μπουγάδα» με 3-1 κόντρα στην Φούλαμ.

Οι «κότατζερς» στο δεύτερο ημίχρονο έβαλαν δύσκολα στους «σπερς», δείχνοντας την ποιότητά τους μετά τις πανάκριβες καινούργιες τους μεταγραφές. Ο Μίτροβιτς στο 48’ προειδοποίησε με πλασέ που σταμάτησε στο δοκάρι και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 1-1 μετά από… στραβοκλοτσιά που εξελίχτηκε σε ασίστ από τον Σεσενιόν.

Η Τότεναμ ήταν καλύτερη, όμως όπως και στο πρώτο μέρος χρειάστηκε την ατομική ποιότητα των παικτών της για να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Μόουρα είχε ανοίξει το σκορ (43’) με ένα φανταστικό πλασέ, το παρθενικό του γκολ στην Αγγλία. Με ανάλογα… ατομικό τρόπο ήρθε το γκολ που της ξαναέδωσε το προβάδισμα, χάρη σε εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ (74’). Τρία λεπτά μετά ο Λαμέλα έκανε την κούρσα, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Κέιν, που έβαλε τέλος στην… κατάρα του Αυγούστου.

Τότεναμ: Γιορίς, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ, Ντέιβις, Σάντσες (63′ Ντεμπελέ), Ερικσεν, Λούκας, Αλι, Ντάιερ (73′ Λαμέλα), Κέιν (89′ Γουίνκς)

Φούλαμ: Φάμπρι, Λε Μαρσάντ, Μπράιαν (85′ Κρίστι), Τσέιμπερς, Μενσά, Κέρνι (73′ Γιόχανσεν), Σέρι, Ανγκισά, Σεσενιό, Μίτροβιτς, Καμαρά (88′ Σίρλε)

Σεφτέ στις νίκες για Μάρκο Σίλβα

Η Έβερτον συνέχισε να… χορεύει στο ρυθμό του Ριτσάρλισον, αφού με τα δύο γκολ της πρεμιέρας, ήταν πρωταγωνιστής και στην πρώτη της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Ο Γουόλκοτ στο 15’ έκανε το 1-0 κόντρα στην Σαουθάμπτον μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ. Ο Βραζιλιάνος από σέντρα του σκόρερ έκανε το 2-0. Οι «άγιοι» μεν το πάλεψαν, μειώνοντας με τον Ινγκς (54’) σε 2-1, αλλά είναι φανερό πως και φέτος θα κινηθούν σε χαμηλές πτήσεις.

“Κεράσια” χωρίς φρένα!

Η Γουέστ Χαμ ξεκίνησε τη σεζόν με πολλά όνειρα, όμως δέχεται τη μία «σφαλιάρα» μετά την άλλη. Κι αν η «τεσσάρα» από τη Λίβερπουλ ήταν δικαιολογημένη, η ήττα με ανατροπή από τη Μπόρνμουθ δεν «καταπίνεται». Τα «κεράσια» με γκολ των Γουίλσον και Κουκ μέσα σε έξι λεπτά (60’, 66’) ανέτρεψαν το γκολ – πέναλτι του Αρναούτοβιτς και με το 2-1 στο Λονδίνο έφτασαν έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία τους τις τέσσερις σερί νίκες! Το σερί φυσικά μετά από πέρυσι.

Η Λέστερ ήταν τυχερή κόντρα στην Γουλβς και επικράτησε 2-0. Ζοάο Μουτίνιο και Ραούλ Χιμένες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, πριν ο Ντόχερτι σημειώσει αυτογκόλ (29′). Ο Μάντισον (45′) σφράγισε τη νίκη των “αλεπούδων”.