ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Άνετη η Σίτι, γκέλα για Έβερτον

Με νίκη συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι την πορεία της στην Premier League, ενώ η Έβερτον δέχτηκε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Μπέρνλι.  Η Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύτηκε και έκανε το…καθήκον της κόντρα στη Φούλαμ, εκτός έδρα νίκη 0-3. Γκέλαρε εντός έδρας η Έβερτον που ηττήθηκε με 1-2 από την Μπέρνλι. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, τα...

Με νίκη συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι την πορεία της στην Premier League, ενώ η Έβερτον δέχτηκε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Μπέρνλι.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύτηκε και έκανε το…καθήκον της κόντρα στη Φούλαμ, εκτός έδρα νίκη 0-3. Γκέλαρε εντός έδρας η Έβερτον που ηττήθηκε με 1-2 από την Μπέρνλι.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, τα «ζαχαρωτά»…πικράθηκαν! Η Έβερτον έχασε και άλλο έδαφος στη βαθμολογία για την τετράδα. Αντιθέτως, οι νικητές απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 13΄ο Γουντ άνοιξε το σκορ για την Μπέρνλι, με τον ΜακΝίλ στο 25ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάλβερτ-Λιούιν στο 32ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος.

Από την άλλη πλευρά η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε την πορεία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τριάρα.

Ο Στόουνς άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» στο 47ο λεπτό. Ο Ζεσούς πέρασε και τον τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο Αγκουέρο έκανε το τελικό 0-3 στο 60ο λεπτό με πέναλτι. Μάλιστα, ο Αργεντινός επέστρεψε στα γκολ μετά από 14 μήνες και αρκετά προβλήματα τραυματισμών.