ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Εύκολα η Γιουνάιτεντ, αδιανόητη ανατροπή η Τότεναμ

Η Τότεναμ έχανε έως το 90'+4 στην Premier League, αλλά τρέλανε κόσμο, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε εύκολα με 3-1 την Μπρέντφορντ

Δύο εξ αναβολές αναμετρήσεις για την Τετάρτη (19/1) είχε η Premier League και στη μία εξ αυτών έγινε κάτι απίστευτο. Η Τότεναμ νίκησε τη Λέστερ παρόλο που έχανε έως τις καθυστερήσεις!

Μαγκιά της ομάδας του Αντόνιο Κόντε και ειδικά του δις σκόρερ Μπέργκβαϊν; Έγκλημα της Λέστερ; Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει. Το βέβαιο είναι ότι ο Ιταλός τεχνικός διατήρησε το αήττητο σερί του. Μόνο δύο προπονητές στην Premier League ανέλαβαν ομάδα στη μέση της σεζόν και έκαναν περισσότερα ματς χωρίς ήττα από τον Κόντε, που μετράει ήδη εννιά. Ο ένας ήταν πέρυσι ο Τόμας Τούχελ με την Τσέλσι (10) και ο άλλος ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (12).

Το ματς ήταν γεμάτο και συναρπαστικό από νωρίς. Η Τότεναμ έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη με πρωταγωνιστή κυρίως τον Κέιν αλλά στο 24′ η Λέστερ άνοιξε το σκορ με τον Ντάκα. Ο Κέιν βρήκε δίχτυα στο 38′ και λίγο μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι ήταν εκείνοι που έψαξαν περισσότερο το δεύτερο γκολ, αλλά σε μία αντεπίθεση ο Μάντισον σκόραρε για το 2-1. Αυτό έμενε έως το φινάλε. Ωστόσο, στο 90’+5 και στο 90’+7 ο Μπέργκβαϊν με δύο γκολ, έφερε τα πάντα τούμπα. Ανάμεσα στα δύο τέρματα πέρασαν μόλις 80”. Είναι χαρακτηριστικό πως με τη σέντρα από το 2-2, οι «αλεπούδες» ξαναδέχτηκαν γκολ.

Στο άλλο παιχνίδι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 της Μπρέντφορντ. Με τον Μπρούνο Φερνάντες να έχει κέφια οι «κόκκινοι διάβολοι» φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισαν». Ο Ελάνγκα άνοιξε το σκορ στο 55′ και στη συνέχεια ο Πορτογάλος έδωσε δύο ασίστ, η πρώτη στον Γκρίνγουντ και η επόμενη στον Ράσφορντ. Στο 85′ μείωσε ο Τόνεϊ από λάθος του Μαγκουάιρ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα. Παρεμπιπτόντως, ο Ραλφ Ράνγκνικ στο 71′ έβγαλε τον Ρονάλντο και τα γαλλικά του Πορτογάλου για ώρα έδιναν και έπαιρναν.

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Εύκολα η Γιουνάιτεντ, αδιανόητη ανατροπή η Τότεναμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.