ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Εύκολα στο -3 η Λίβερπουλ, ήττα για Τότεναμ

Η κούρσα στην κορυφή της Premier League είναι για τα καλά ανοιχτή, αφού η Λίβερπουλ νίκησε με 6-0 τη Λιντς. Πολύτιμα τρίποντα για Μπέρνλι και Κρίσταλ Πάλας.

Η μάχη για την κατάκτηση της Premier League φουντώνει για τα καλά! Η Λίβερπουλ νίκησε τη Λιντς με 6-0 σε εξ αναβολής αναμέτρηση και πήγε στο -3 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Μπορεί να έχει μπροστά της τον τελικό του League Cup με την Τσέλσι, όμως, αυτό δεν την εμπόδισε να διαλύσει τα «παγώνια». Τα μισά γκολ μπήκαν προς το φινάλε, αν και εξ αρχής φάνηκε πως το ματς θα είναι πολλά με λίγα.

Με εξαίρεση ένα λάθος του Άλισον που πήγε να κοστίσει, η Λιντς είχε ρόλο κομπάρσου. Ένα γκολ σημείωσε και αυτό ήταν οφσάιντ. Ο Σαλάχ με πέναλτι στο 15′ άνοιξε το σκορ και με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και 20 λεπτά μετά. Είχε μεσολαβήσει η ασίστ του στον Ματίπ για το 2-0 πέντε λεπτά νωρίτερα.

Γεμάτη εμφάνιση έκανε ο Μανέ, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι και έβαλε στο φινάλε δύο γκολ. Εύκολα ήταν αμφότερα για την κλάση του και σημειώθηκαν από πλεονεκτική θέση. Από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον στις καθυστερήσεις ήρθε το 6-0. Σε ένα πρωτάθλημα που ίσως παίξει ρόλο και η διαφορά τερμάτων, η Λίβερπουλ αύξησε η δική της και έχει πια καλύτερη από της Σίτι.

Παρεμπιπτόντως, λίγες μέρες μετά το μεγάλο διπλό στο «Έτιχαντ» η Τότεναμ επανήλθε στην πραγματικότητα. Έχασε με 1-0 από την Μπέρνλι χάρις σε γκολ του Μι και έχασε έδαφος στην προσπάθειά της για να μπει τετράδα. Δεύτερη διαδοχική νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Σον Ντάις και ξεκόλλησε από το βαθμολογικό πάτο. Έβαλε από κάτω της και τη Γουότφορντ, η οποία διασύρθηκε με 1-4 από την Κρίσταλ Πάλας. Γκάλαχερ και Ζαχά ήταν στους πρωταγωνιστές για τους Λονδρέζους.

Τα αποτελέσματα στα εξ αναβολής ματς

Μπέρνλι – Τότεναμ 1-0 (71′ Μι)

Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας 1-4 (18′ Σισοκό – 15′ Ματετά, 42′ Γκάλαχερ, 85′ και 90′ Ζαχά)

Λίβερπουλ – Λιντς 6-0 (15′ πέν. και 35′ πέν. Σαλάχ, 30′ Ματίπ, 80′ και 90′ Μανέ, 90’+3 Φαν Ντάικ)

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Εύκολα στο -3 η Λίβερπουλ, ήττα για Τότεναμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.