ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Έλιωσε την Τότεναμ και φουλ για Champions League η Νιούκαστλ

Σε σόου μίας ομάδας μετατράπηκαν και τα δύο παιχνίδια της Premier League την Κυριακή (23/4). Φυσικά πιο εντυπωσιακό το Νιούκαστλ – Τότεναμ 6-1! Το πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων ήταν το πιο αποτελεσματικό τους σε όλη τη σεζόν και ίσως από τα κορυφαία τους γενικώς. Το ματς ήταν στο 3-0 πριν το 10λεπτο και στο 5-0...

Σε σόου μίας ομάδας μετατράπηκαν και τα δύο παιχνίδια της Premier League την Κυριακή (23/4). Φυσικά πιο εντυπωσιακό το ΝιούκαστλΤότεναμ 6-1!

Το πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων ήταν το πιο αποτελεσματικό τους σε όλη τη σεζόν και ίσως από τα κορυφαία τους γενικώς. Το ματς ήταν στο 3-0 πριν το 10λεπτο και στο 5-0 πριν το μισάωρο! Αδιανόητα πράγματα έκαναν οι παίκτες του Έντι Χάοου κόντρα σε ένα συνονθύλευμα.

Δεύτερη σερί ήττα για την Τότεναμ και πλέον το Champions League για εκείνη απομακρύνεται. Αντιθέτως, η Νιούκαστλ βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την τετράδα και την έξοδό της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από 20 χρόνια.

Μέρφι, Ίσακ και Ζοέλιντον διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα, είχαν καλά τελειώματα και την τύχη να βρουν απέναντί τους έναν αόρατο Γιορίς. Ο Γάλλος είχε κακές αντιδράσεις με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μείωσε ο Κέιν, χάθηκε άλλη μία ευκαιρία για το 5-2 και από μία κόντρα ο Γουίλσον μπαίνοντας στο ματς έγραψε το τελικό 6-1.

Επιβλητικό ήταν και το 0-4 με το οποίο η Γουέστ Χαμ νίκησε την Μπόρνμουθ μόλις λίγες μέρες μετά το διπλό της τελευταίας επί της Τότεναμ. Τα «σφυριά» έκαναν ό,τι ήθελαν και με τους Αντόνιο, Πακετά, Ράις και Φορνάλς να σκοράρουν, προσπέρασαν τα «κεράσια» και έπιασαν τη Γουλβς. Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή αυτό για τους Λονδρέζους, οι οποίοι με το ρόστερ και την ποιότητα που διαθέτουν κανονικά δεν θα έπρεπε καν να σκέφτονται την πιθανότητα υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/4)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20′ Μαρτινέλι, 88′ Έντεγκααρντ, 90′ Σάκα- 1′ Αλκαράς, 14′ Γουόλκοτ, 66′ Τσαλέτα Τσαρ)

Σάββατο (22/4)

Φούλαμ-Λιντς 2-1 (58′ Γουίλσον, 72′ Αντρέας Περέιρα – 79′ αυτ. Παλίνια)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Λέστερ-Γούλβς 2-1 (37′ Ιχεανάτσο, 75′ Καστάνιε – 13′ Κούνια)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ 3-2 (47’ και 55′ Ζότα, 70′ Σαλάχ – 51′ Νίκο Γουίλιαμς, 67′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-1 (65′ Τόουνι – 88′ Λουίζ)

Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι (Αναβολή)

Κυριακή (23/4)

Μπόρνμουθ-Γουέστ Χαμ 0-4 (5′ Αντόνιο, 12′ Πακετά, 43′ Ράις, 72′ Φορνάλς)

Nιούκαστλ-Τότεναμ 6-1 (2′ και 9′ Μέρφι, 6′ Ζοέλιντον, 19′ και 21′ Ίσακ, 67′ Γουίλσον – 49′ Κέιν)