ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Έπιασε… 13άρι η Μάντσεστερ Σίτι

Έπιασε ξανά κορυφή η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα - Νίκες για Τσέλσι και Τότεναμ

Στη «σκιά» του χαμού του Μπέρναρντ Χάλφορντ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Κάρντιφ.

Αφού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του εμβληματικού προέδρου, ο Κέβιν ντε Μπρόινε άνοιξε το σκορ στο εξ αναβολής ματς της 31ης αγωνιστικής από πολύ πλάγια θέση στο 6’.

Ο Κάιλ Γουόκερ αποχώρησε τραυματίας στο 18ο λεπτό, ενώ το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με γκολ.

Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς άγγιξε το 2-0 στο 27’ και ο Λερόι Σανέ το έκανε πράξη με διαγώνιο σουτ στο 44’.

Ο Σανέ, μάλιστα, έφτασε τα 15 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, ατομική επίδοση ρεκόρ.

Ο Ντε Μπρόινε απείλησε στο 60′ και ο Εϊμερίκ Λαπόρτ άγγιξε το 3-0 στο 65′.

Τελικά, το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Σίτι πανηγύρισε τη 13η διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Επομένως, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προσπέρασε εκ νέου τη Λίβερπουλ και έπιασε κορυφή.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Λαπόρτ, Ζίντσενκο (19’ Γουόκερ), Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Φόντεν, Μαχρέζ, Σανέ, Ζεζούς.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Πέλτιερ, Μόρισον, Εκουελέ, Μπένετ, Μέρφι (60’ Μέντεζ-Λέινγκ), Γκούναρσον (81’ Μπακούνα), Ραλς, Χόιλετ, Καμαράσα (83’ Ριντ), Νιάς.

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική, η Τσέλσι επικράτησε 3-0 της Μπράιτον.

Ο Ολιβιέ Ζιρού έβαλε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα από τον Νοέμβριο (38’), ο Εντέν Αζάρ διπλασίασε το προβάδισμα στο 60’ και ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 63′

Με αυτή τη νίκη η Τσέλσι έπιασε την Άρσεναλ στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, η Τότεναμ επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στην πρώτη αναμέτρηση που διεξήχθη στο νέο γήπεδο των «σπιρουνιών».