ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Μπλόκο της Τότεναμ σε Λίβερπουλ και δώρο στη Σίτι – Βαθμολογία και αποτελέσματα

Στραβοπάτησε η Λίβερπουλ μένοντας στο 1-1 με τη Σίτι. Διασύρθηκε με 4-0 από την Μπράιτον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Γκέλα η Τσέλσι υπό το βλέμμα του Τοντ Μπέλι. Υποβιβάστηκε η Γουότφορντ.

Νέα δεδομένα στην κορυφή της Premier League. Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να νικήσει την Τότεναμ, ήρθε ισόπαλη 1-1 και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μπορεί με τον βαθμό προσωρινά να πέρασε πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων, αλλά οι «πολίτες» πλέον έχουν το περιθώριο μίας ισοπαλίας στα τέσσερα παιχνίδια τους.

Το ματς ήταν εξ αρχής όπως αναμενόταν. Μία ομάδα έπαιζε και η άλλη αμυνόταν. Η Τότεναμ δυσκολευόταν να περάσει ακόμα και το κέντρο. Όταν το κατάφερνε, όμως, μπορούσε να γίνει αρκετά επικίνδυνη με τους χώρους που άφηνε η Λίβερπουλ.

Ένα δοκάρι με τον Φαν Ντάικ είχε η Λίβερπουλ από στατική φάση και ένα η Τότεναμ με σουτ του Χόιμπιεργκ στο πρώτο ημίχρονο. Κάποιες φάσεις ακόμα υπήρχαν και για τους δύο με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός.

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν άλλαξε κάτι, αλλά η Τότεναμ στο 56′ άνοιξε το σκορ. Ο Κέιν τράβηξε παίκτες πάνω του, ο Σεσενιόν έκανε το γύρισμα και ο Σον από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο 74′ ισοφάρισε η Λίβερπουλ με σουτ του Ντίας (κόντραρε η μπάλα), αλλά στη συνέχεια όσο και να πίεσε, δεν βρήκε το νικητήριο γκολ. Στην ουσία αυτό το αποτέλεσμα δεν βολεύει κανέναν τους, αφού και η Τότεναμ πήγε με ματς παραπάνω στο -1 από την Άρσεναλ και παραμένει εκτός τετράδας.

Διασυρμός για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Γερό χαστούκι για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League.Η πτωτική της πορεία συνεχίζεται και το εκκωφαντικό 4-0 από την Μπράιτον τα λέει όλα. Παρεμπιπτόντως, αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των «γλάρων» στην πρώτη κατηγορία.

Από τα πρώτα λεπτά οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν πατούσαν καλά. Στο 15′ ο Καϊσέδο με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ολική κατάρρευση. Σε 11 λεπτά, δέχτηκε τρία γκολ.

Στο 49′ από ασίστ του Τροσάρντ ο Κουκουρέγια έκανε το 2-0 και στη συνέχεια ο Βέλγος έδωσε ασίστ και στον Γκρος για το 3-0 στο 57′. Έχοντας μοιράσει δύο, αποφάσισε να βάλει και ένα ο Τροσάρντ που στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Γκέλα η Τσέλσι υπό το βλέμμα του Τοντ Μπέλι

Κάθε άλλο παρά ιδανικά ξεκίνησε η εποχή του Τοντ Μπέιλι για την Τσέλσι. Ο Αμερικανός δισεκατομμυριούχος είδε την ομάδα του να ισοφαρίζεται στην τελευταία φάση από τη Γουλβς σε 2-2 και να μην επιστρέφει ούτε τώρα στις νίκες στην Premier League.

Σε ένα ματς που είχε εξαιρετικό ρυθμό και πολλές φάσεις, οι «λύκοι» μπόρεσαν να αντέξουν παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 2-0. Είχαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθούν, αλλά απειλήθηκαν και από τους «μπλε». Τελικά το 0-0 έμεινε έως τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ένα χαζό πέναλτι του Σαΐς ήταν εκείνο που βοήθησε τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ στο 56′ με τον Λουκάκου. Ο Βέλγος δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα και δύο λεπτά αργότερα με πλασέ έκανε το 2-0. Εκεί φάνηκαν να τελειώνουν όλα. Ο Σα πραγματοποίησε ορισμένες σημαντικές επεμβάσεις και τελικά αυτές είχαν αξία, αφού ο βαθμός ήρθε. Πρώτα μείωσε ο Τρινκάο με ωραία προσωπική ενέργεια και στο φινάλε ο Κόαντι με κεφαλιά έκανε το 2-2 (90’+7). Δύο ασίστ κατέγραψε ο Τσικίνιο που μπήκε και έδωσε πνοή στην ομάδα του.

Η Γουλβς, που ήταν χωρίς τον Μπρούνο Λάζε στον πάγκο, ελπίζει ακόμα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η Τσέλσι έμεινε για τρίτο αγώνα χωρίς τρίποντο. Για να χάσει, πάντως, την τετράδα, θα πρέπει να αυτοκτονήσει.

Από εκεί και πέρα, βαθμολογικό ενδιαφέρον υπήρχε μόνο σε ένα ακόμη ματς. Εκεί η Μπέρνλι καιγόταν για νίκη προκειμένου να κάνει βήμα παραμονής, αλλά η Άστον Βίλα την υποχρέωσε σε ήττα με 3-1. Μεγάλο ματς ο Μπουεντία που είχε γκολ και ασίστ. Ινγκς και Γουότκινς σημείωσαν τα άλλα δύο για τους «χωριάτες».

Με το εμφατικό 3-0 νίκησε τη Σαουθάμπτον η Μπρέντφορντ. Μία ασίστ μοίρασε ο Έρικσεν που πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις. Τέλος, εύστοχο πέναλτι του Ζαχά ήταν αρκετό για να πάρει η Κρίσταλ Πάλας τρίποντο κόντρα στη Γουότφορντ και να υποβιβαστεί η τελευταία και μαθηματικά.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο (7/5)

Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0 (31′ πέν. Ζαχά)

Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-3 (90’+1 Κορνέ – 7′ Ινγκς, 31′ Μπουεντία, 52′ Γουότκινς)

Μπρέντφορντ-Σαουθάμπτον 3-0 (13′ Γιάνσον, 14′ Γουίσα, 79′ Άιερ)

Τσέλσι-Γουλβς 2-2 (56′ πέν. και 58′ Λουκάκου – 79′ Τρινκάο, 90’+7 Κόαντι)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15′ Καϊσέδο, 49′ Κουκουρέγια, 57′ Γκρος, 60′ Τροσάρντ)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 1-1 (74′ Ντίας – 56′ Σον)