ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Η Τσέλσι παραπαίει… (vid)

Η Τσέλσι ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την Έβερτον στον αγώνα που έκλεισε την αγωνιστική στην Premier League

Η Τσέλσι βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την κατάταξη στην Premier League, αφού η ήττα από την Έβερτον καθιστά πολύ δύσκολη την προσπάθεια για την 5η θέση!

Μπορεί στην Ευρώπη να τα πηγαίνει πολύ καλά, αλλά εντός των συνόρων τα πράγματα δεν είναι… ιδεατά για τους «μπλε».

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Γουλβς ήρθε η ήττα από την Έβερτον, που σημαίνει πέντε χαμένους βαθμούς στη μάχη για την πεντάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι τα πήγε καλά και είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με τους Αζάρ και Ιγκουαΐν, αλλά η συνέχεια  δεν ήταν αντίστοιχη.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, όμως η Έβερτον έκανε το 1-0 με τον Ριτσάρλισον στο 49’ κι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 72’ η ομάδα του Μάρκο Σίλβα κέρδισε πέναλτι. Ο Κέπα απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Σίγκουρντσον, όμως στην επαναφορά, ο Ισλανδός πήρε το… ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΕΒΕΡΤΟΝ (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ντίνε, Κιν, Μίνα, Σίγκουρντσον (86’ Ντέιβις), Γκουεγιέ, Μπερνάρντ (78’ Γουόλκοτ), Αντρέ Γκόμες (68’ Σνίντερλεν), Κάλβερτ-Λέβιν, Ριτσάρλισον.

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Νταβίντ Λουίς, Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Ρούντιγκερ, Μπάρκλεϊ (65’ Λόφτους-Τσικ), Ζορζίνιο (74’ Χάντσον-Οντόι), Καντέ, Ιγκουαΐν (66’ Ζιρού), Αζάρ, Πέδρο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Σάββατο 16/3

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 2-2 (48’, 81’ πέν. Κινγκ – 45’ Ροντόν, 90’+4’ Ρίτσι)

Μπράιτον-Κάρντιφ αναβολή

Μπέρνλι-Λέστερ 1-2 (38’ ΜακΝίλ – 33’ Μάντισον, 90’ Μόργκαν)

Γουότφορντ-Σαουθάμπτον αναβολή

Γουέστ Χαμ-Χάντερσφιλντ 4-3 (15’ πέν. Νομπλ, 75’ Ογκμπόνα, 84’, 90’+1’ Ερνάντεζ – 17’ Μπακούνα, 30’, 65’ Γκραντ)