ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Νίκη Ευρώπης με σούπερ ανατροπή για Γουέστ Χαμ, φουλ για τα «αστέρια» η Λίβερπουλ – Θρίλερ στο φινάλε (vids)

«Φωτιά» έχει πάρει η Premier League για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Σούπερ ανατροπή η Γουέστ Χαμ, «τριάρα» και η Λίβερπουλ. Αμείωτο είναι το ενδιαφέρον στην Premier League αναφορικά με τα εισιτήρια που οδηγούν στην Ευρώπη τα οποία και θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική. Η 37η ολοκληρώθηκε με τρία...

«Φωτιά» έχει πάρει η Premier League για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Σούπερ ανατροπή η Γουέστ Χαμ, «τριάρα» και η Λίβερπουλ.

Αμείωτο είναι το ενδιαφέρον στην Premier League αναφορικά με τα εισιτήρια που οδηγούν στην Ευρώπη τα οποία και θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική.

Η 37η ολοκληρώθηκε με τρία σούπερ παιχνίδια και πολύ σημαντικές νίκες που μπορεί να είναι και καθοριστικές.

Η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της και έκανε ισχυρό βήμα προς το Champions League, καθώς με το τρίποντο έφτασε τη Λέστερ έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Η Μπέρνλι ήταν «σκληρό καρύδι», αφού οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ χρειάστηκαν 43 λεπτά για να μπουν μπροστά στο σκορ με τον Φιρμίνιο. Στην επανάληψη μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και κατάφεραν γρήγορα να βρουν και δεύτερο γκολ, με τον Φίλιπς να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με την ομάδα της Λίβερπουλ στο 52′.

Στο 88′ ο Τσάμπερλεϊν διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ένα όμορφο τελείωμα με τον Ρόμπερτσον να έχει συμμετοχή και σε αυτό το γκολ, μοιράζοντας μάλιστα αυτή τη φορά την ασίστ στον Άγγλο μέσο.

Ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στο ματς τον Τσιμίκα στο 90+2′, αντικαθιστώντας τον Μανέ. Φυσικά η συμμετοχή του Έλληνα μπακ δεν μπορεί να αξιολογηθεί σε αυτά τα λίγα λεπτά που συμμετείχε.

Η Γουέστ Χαμ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την… γκέλα που έκανε η Τότεναμ η οποία ηττήθηκε με 1-2 από την Άστον Βίλα και έμπλεξε σε περιπέτειες.

Τα «σφυριά» τα… χρειάστηκαν κόντρα στην Γουέστ Μπρομ, η οποία μπήκε μπροστά στο σκορ στο 27ο λεπτό με τον Περέιρα. Η απάντηση ωστόσο ήρθε από τον Σούτσεκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιζαν όλα για όλα θέλοντας μόνο το τρίποντο για το Europa League, ωστόσο το γκολ που θα τους έβαζαν σε θέση οδηγού δεν ερχόταν εύκολα. Όλα αυτά μέχρι το 82ο λεπτό όπου ο Ογκμπόνα έκανε το 1-2. Έξι λεπτά αργότερα ο Αντόνιο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 1-3.

Τέλος, πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Άρσεναλ, η οποία με το 1-3 επί της Κρίσταλ Πάλας έμεινε ζωντανή για το τελευταία εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League. Η αναμέτρηση χρειάστηκε να πάει στην παράταση προκειμένου ο Μαρτινέλι να βάλει σε θέση οδηγού τους «Κανονιέρηδες», με τον Πέπε να πετυχαίνει δύο τέρματα για την ομάδα του.

Premier League Βαθμολογία

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής της Premier League
Τρίτη 18 Μαΐου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-1 (15′ Καβάνι / 76′ Μπράιαν)

Σαουθάμπτον – Λιντς 0-2 (73′ Μπάμφορντ, 90+5′ Ρόμπερτς)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (50′ Τροσάρ, 72′ Γουέμπστερ, 76′ Μπερν / 2′ Γκιουντογκάν, 48′ Φόντεν)

Τσέλσι – Λέστερ 2-1 (47′ Ρίντιγκερ, 67′ πεν. Ζορζίνιο / 77′ Ιχεανάτσο)

Τετάρτη 19 Μαΐου

Έβερτον – Γουλβς 1-0 (48′ Ριτσάρλισον)

Νιούκαστλ – Σέφιλντ 1-0 (45+4′ Γουίλοκ)

Τότεναμ – Άστον Βίλα 1-2 (8′ Μπέρβαιν – 20′ αυτ. Ρεγκιλόν, 39′ Γουότκινς)

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 1-3

Μπέρνλι – Λίβερπουλ 0-3

Γουέστ Μπρομ – Γουέστ Χαμ 1-3

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τότεναμ – Εβερτον: Απίθανο αυτογκόλ ο Ρεγκιλόν!

Τσάβι: Χαμός από ομάδες για την υπογραφή του!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Νίκη Ευρώπης με σούπερ ανατροπή για Γουέστ Χαμ, φουλ για τα «αστέρια» η Λίβερπουλ – Θρίλερ στο φινάλε (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.