ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Γκέλα η Γιουνάιτεντ και απομακρύνεται το Champions League – Η βαθμολογία

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ συνέχισαν με νίκες στην Premier League, σε αντίθεση με την Τσέλσι που δέχτηκε απρόσμενη ήττα. Κινδυνεύει να μείνει εκτός Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το ενδιαφέρον στην Premier League παραμένει αμείωτο όχι μόνο για την κορυφή, αλλά και για την τετράδα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παλεύει να μπει σε αυτή, αλλά δεν πείθει.

Για τρίτο ματς πρωταθλήματος στα τελευταία τέσσερα δεν ήρθε το τρίποντο. Η Λέστερ της έβαλε δύσκολα και έφυγε με τον βαθμό. Το τελικό 1-1 επιβεβαίωσε πως αρχίζει να πατάει καλύτερα κυρίως λόγω της ανόδου του Μάντισον και έδειξε ξανά τα προβλήματα των «κόκκινων διαβόλων». Έχοντας δύο ματς περισσότερα από την τέταρτη Άρσεναλ, βρίσκεται στο -3 η Γιουνάιτεντ. Γυρνάει; Δεν είναι εύκολο το πρόγραμμα των «κανονιέρηδων», αλλά δεν πείθει και η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ.

Όσο για το ματς, όλα έγιναν μέσα σε λίγα λεπτά. Από ασίστ του Μάντισον ο Ιχεανάτσο έκανε το 0-1 στο 63′ και τρία λεπτά αργότερα ο Φρεντ ισοφάρισε παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες. Φάσεις υπήρχαν και νωρίτερα. Έχασε μία μεγάλη στα πρώτα λεπτά ο Φερνάντες και μία αργότερα ο Ιχεανάτσο. Μετά το 1-1 είχε μία μεγάλη ευκαιρία ο Ιχεανάτσο, ενώ στο 72′ ο Ντε Χέα έκανε τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Φοφανά. Οκτώ λεπτά αργότερα η Λέστερ σκόραρε με τον Μάντισον, αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε για φάουλ του Ιχεανάτσο. Στα εναπομείναντα λεπτά ρίσκαρε η Γιουνάιτεντ, αλλά το γκολ της νίκης δεν ήρθε.

Η μάχη των δύο και το σοκ της Τσέλσι

Οι δύο τους συνεχίζουν στην κούρσα της Premier League και ίσως το πάνε μέχρι τέλους. Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ νίκησαν πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Έτιχαντ».

Την αρχή έκαναν οι «ρεντς». Με την απαραίτητη διαχείριση δυνάμεων σε έναν πολύ δύσκολο μήνα και κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα ήρθε το τρίποντο κόντρα στη Γουότφορντ. 2-0 το τελικό σκορ κόντρα στους παίκτες του Ρόι Χόντσον που αμύνονταν μαζικά σε όλο τον αγώνα.

Δεν ήταν καλή η Λίβερπουλ. Σβηστά έπαιξε. Αρκούσε, όμως, αυτό. Στην πρώτη της φάση στο 22′ έκανε το 1-0 με κεφαλιά του Ζότα και ο ίδιος προς το φινάλε κέρδισε πέναλτι από τον Κούτσκα. Το εκτέλεσε ο Φαμπίνιο στο 89′ εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το 1-0 ο Κούτσκα είχε χάσει τετ α τετ (σ.σ. τον νίκησε ο Άλισον), ενώ με το παιχνίδι στο 1-0 ο Ζοάο Πέδρο σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση. Κάπως έτσι η Γουότφορντ έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Λίγο αφότου η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σκαρφάλωσε στην κορυφή, ήρθε η «απάντηση» της Μάντσεστερ Σίτι. Με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισαν» οι πρωταθλητές την Μπέρνλι. Δεν της έδωσαν το παραμικρό πάτημα για να σκεφτεί πως θα είχε τύχη στο ματς.

Ο Ντε Μπρόινε με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ από ασίστ του Στέρλινγκ στο 5′ και στο 25′ το ματς ήταν στο 0-2. Νέα ασίστ ο Στέρλινγκ, σκόρερ αυτή τη φορά ο Γκιουντογάν. Όλα αυτά κι ενώ η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους. Προτελευταία παρέμεινε η Μπέρνλι με αυτή την ήττα. Το μόνο ενθαρρυντικό για εκείνη είναι πως έχει λιγότερα ματς από άλλους.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η Μάντσεστερ Σίτι είναι η μόνη ομάδα φέτος που δεν έχει χάσει βαθμούς από τη στιγμή που προηγείται. Μετράει 23 νίκες έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ. Κανένα άλλο κλαμπ δεν κατάφερε το απόλυτο στην Premier League στο παρελθόν έχοντας προηγηθεί.

Τρίτη παραμένει η Τσέλσι, αλλά πλέον αρχίζει να παίζει με τη φωτιά. Κόντρα στην Μπρέντφορντ προηγήθηκε με βολίδα του Ρούντιγκερ στο 48′ και κάπου εκεί κατέβηκε ο γενικός. Κάπως έτσι γνώρισε ήττα-σοκ με 1-4. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε δεχτεί τρία τέρματα. Τρομερό ματς ο Γιάνλετ, γκολ ο φορμαρισμένος Έρικσεν κα το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γουίσα. Τέλος, επέστρεψε στις νίκες, η Γουλβς, ενώ αγωνίστηκαν οι δύο Έλληνες της Νόριτς στη λευκή ισοπαλία με την Μπράιτον. Βασικός ήταν ο Κώστας Γιαννούλης, αλλαγή μπήκε ο Χρήστος Τζόλης. Ισόπαλο έληξε και το Λιντς – Σαουθάμπτον.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Σάββατο (2/4)

Λίβερπουλ-Γουότφορντ 2-0 (22′ Ζότα, 89′ πέν. Φαμπίνιο)

Γουλβς-Άστον Βίλα 2-1 (7′ Τζόνι, 36′ αυτ. Γιανγκ – 86′ Γουότκινς)

Λιντς-Σαουθάμπτον 1-1 (29′ Χάρισον – 49′ Γουορντ Πρόουζ)

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (5′ Ντε Μπρόινε, 25′ Γκιντογκάν)

Μπράιτον-Νόριτς 0-0

Τσέλσι-Μπρέντφορντ 1-4 (48′ Ρίντιγκερ – 50′, 60′ Γιάνελτ, 54′ Έρικσεν, 87′ Βισά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-1 (66′ Φρεντ – 63′ Ιχεανάτσο)