ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Πάρτι και πεντάρα η Λιντς, Σαουθάμπτον για κορυφή και κατρακύλα Άρσεναλ, μεγάλο διπλό η Έβερτον (vids)

Συνεχίζεται η 13η αγωνιστική της Premier League, με σπουδαία νίκη της Λιντς, διπλό πεντάδας της Έβερτον και ισοπαλία κόντρα στην Άρσεναλ η Σαουθάμπτον

Με πολλά γκολ σε τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 13η αγωνιστική της Premier League, με τη Λιντς να κάνει… πάρτι, τη Σαουθάμπτον να βλέπει κορυφή και την Έβερτον να παίρνει διπλό πεντάδας.

Σε ένα σπουδαίο ματς, η Λιντς με ένα δεκάλεπτο πάρτι έκανε… σκόνη την Νιουκάστλ παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Χέντρικ. Η γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τον Μπάμφορντ να ισοφαρίζει στο 35′ και τον Ροντρίγκο να κάνει το 2-1 στο 61′. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κλαρκ ισοφάρισε εκ νέου, με την απάντηση της Λιντς να είναι αυτή τη φορά ηχηρή. Ντάλας, Αλιόσκι και Χάρισον έγραψαν το όνομά τους στο πίνακα των σκόρερ σε ένα δεκάλεπτο ξέσπασμα, σκοράροντας στο 77′, 85′ 88′ αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Λέστερ – Έβερτον 0-2

Πολύτιμο διπλό πήρε η Έβερτον στην έδρα της Λέστερ, σκαρφαλώνοντας στον βαθμολογικό πίνακα και μπαίνοντας πεντάδα, μόλις έναν βαθμό κάτω από τη σημερινή αντίπαλό της.

Ο Ριτσάρλισον άνοιξε το σκορ στο 21′, με τον Χολγκέιτ να κάνει το 0-2 στο 72′, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 1-1

Ένα κακό σερί χτίζει η Άρσεναλ, αγνοώντας τη λέξη νίκη τους τελευταίους έξι αγώνες. Αντίθετα, η Σαουθάμπτον συνεχίζει την πολύ καλή πορεία της και πλέον βρίσκεται μία… ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 18′, με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει στο 52′, επιστρέφοντας στα γκολ μετά από ενάμισι περίπου μήνα και την τελευταία νίκη της ομάδας του.

Αναλυτικά, η 13η αγωνιστική:

Τρίτη 15/12
Γουλβς-Τσέλσι 2-1 (66′ Ποντένσε, 90+5′ Νέτο – 49′ Ζιρού)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Μπρομ 1-1 (30′ Γκιντογκάν – 43′ αυτ. Ντίας)

Τετάρτη 16/12

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 1-1 (52’ Ομπαμεγιανγκ-18’ Γουόλκοτ)

Λιντς-Νιούκαστλ 5-2 (35’ Μπάμφορντ, 61’ Ροντρίγκο, 77’ Ντάλας, 85’ Αλιόσκι, 88’ Χάρισον – 26’ Χέντρι, 65’ Κλαρκ)

Λέστερ-Έβερτον 0-2 (21’ Ριτσάρλισον-72’ Χολγκέιτ)

Λίβερπουλ-Τότεναμ (22:00)

Φούλαμ-Μπράιτον (22:00)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας (22:00)