ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Σόου η Σίτι, νίκησαν Άρσεναλ και Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι διεύρυνε το νικηφόρο σερί της, ενώ οι Άρσεναλ και Τότεναμ πήραν εύκολα το τρίποντο

Βροχή από γκολ είχαμε στα πρώτα ματς της Boxing Day στην Premier League. Μπορεί τρία να αναβλήθηκαν, αλλά από αυτά που έγιναν, χόρτασε γκολ ο κόσμος.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα όλων το Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ. Το τελικό 6-3 τα λέει όλα! Εάν σκεφτεί κανείς πως το ματς ήταν 4-0 στο 25′ και έφτασε να είναι στο δεύτερο ημίχρονο 4-3, καταλαβαίνει πως ούτε άμυνες υπήρχαν ούτε λογική!

Ο Ντε Μπρόινε στο 5′ άνοιξε το σκορ και ακολούθησαν τα πέναλτι των Μαχρέζ και Στέρλινγκ, ενώ ενδιάμεσα υπήρχε και το γκολ του Γκιουντογάν. Για τέταρτο σερί ματς που αγωνίστηκε, βρήκε δίχτυα ο Άγγλος εξτρέμ και αυτό είχε να συμβεί αρκετά χρόνια. Η Λέστερ, που είχε φτάσει κοντά στο γκολ με τον Μάντισον, έδειξε κάποια στιγμή σημάδια διάλυσης.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυναμικά και εξέπληξε. Μάντισον, Λούκμαν και Ιχεανάτσο δημιούργησαν στην κόντρα πολλά προβλήματα και μέσα σε ένα δεκάλεπτο το σκορ έγινε 4-3. Ωστόσο, στα αμυντικά στημένα η Λέστερ ήταν απελπιστικά κακή και δέχτηκε στη συνέχεια δύο ακόμη γκολ. Στο 5-3, πάντως, είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς με τον Ιχεανάτσο.

Από εκεί και πέρα, ό,τι ήθελε έκανε η Άρσεναλ κόντρα στην Νόριτς, όπως δείχνει και το τελικό 0-5. Στον πάγκο έμεινε ο Γιαννούλης, έπαιξε ως αλλαγή ο Τζόλης. Πολύ καλοί οι Σάκα, Όντεγκααρντ και από κοντά ο Λακαζέτ, ενώ ένα ακόμη γκολ έβαλε προερχόμενος από τον πάγκο ο Σμιθ Ρόου. Η Τότεναμ ξεμπούκωσε με τους Κέιν, Λούκας και Σον κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, που αγωνιζόταν από το 37′ με δέκα λόγω αποβολής του Ζαχά, ενώ ροντέο έγινε ο αγώνας σε μία άλλη γωνιά του Λονδίνου. Η Γουέστ Χαμ ηττήθηκε 2-3 από τη Σαουθάμπτον.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Κυριακή (26/12)

Γουλβς-Γουότφορντ (αναβλήθηκε)

Λίβερπουλ-Λιντς (αναβλήθηκε)

Μπέρνλι-Έβερτον (αναβλήθηκε)

Γουέστ Χαμ-Σαουθάμπτον 2-3 (48’ Αντόνιο, 65’ Μπενραχμά – 8’ Ελιουνούσι, 61’ πεν. Γουόρντ-Πράουζ, 70’ Μπέντναρεκ)

Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 6-3 (5’ Ντε Μπρόινε, 14’ πεν. Μαχρέζ, 21’ Γκιντογκάν, 25’ πεν.-87’ Στέρλινγκ, 69’ Λαπόρτ – 55’ Μάντισον, 59’ Λούκμαν, 65’ Ιχεανάτσο)

Νόριτς-Άρσεναλ 0-5 (6’-67’ Σάκα, 44’ Τίρνι, 84’ πεν. Λακαζέτ, 90’+1’ Σμιθ-Ρόου)

Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (32’ Κέιν, 34’ Μούρα, 74’ Χόινγκ-Μιν)

Άστον Βίλα-Τσέλσι (19:30)

Μπράιτον-Μπρέντφορντ (22:00)

Δευτέρα (27/12)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Σόου η Σίτι, νίκησαν Άρσεναλ και Τότεναμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.