ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Στάνταρ η Νιούκαστλ, στα… πέναλτι ισοπαλία στο Μπόρνμουθ (videos)

H Premier League συνεχίστηκε με τη Νιούκαστλ να παίρνει μία πολύτιμη νίκη και τις Μπόρνμουθ και Γουλβς να παίζουν στα... πέναλτι!

Στο Νιούκαστλ είχαν κυκλώσει τη σημερινή ημέρα. Και την αναμέτρηση απέναντι στη Χάντερσφιλντ.

Ο σκοπός, προφανής: ματς κλειδί για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ για την παραμονή.

Το ντεμπούτο του Μιγκέλ Αλμιρόν, της νέας πανάκριβης μεταγραφής των «καρακάξων» προσέδωσε μία διαφορετική χροιά. Κέρδισε μία αποβολή και είχε προσπάθεια στο δοκάρι (12’).

Η Χάντερσφιλντ έμεινε με 10 παίκτες από το 21’, μετά την αποβολή του Τόμι Σμιθ. Και μολονότι το πρώτο ημίχρονο έμεινε στο 0-0, ήταν θέμα χρόνου.

Δευτερολέπτων. Ό,τι δεν κατάφερε η Νιούκαστλ στα 45 πρώτα λεπτά, το έκανε στα 59 δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σάλομον Ροντόν.

Το τέρμα του Πέρεθ απλά επιβεβαίωσε πως η Νιούκαστλ ξέφυγε 4 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Γέλντιν, Σχάαρ, Λεσέλες, Λεζέν, Ρίτσι (68’ Κένεντι), Πέρεθ, Χέιντεν, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν (81’ Ατσού), Ροντόν (84’ Χοσελού).

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λεσλ, Σμιθ, Γιόργκενσεν, Σίντλερ, Λέβ, Μπακούνα (69’ Μπίλινγκ), Χογκ, Μόοι, Κατσούνγκα, Ντεπρόιτε (76’ Μουνιέ), Πάντσεον (24’ Χαντεργκιονάι).

Στα τρία πέναλτι, όλα λάθος!

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Ο διαιτητής της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μπόρνμουθ και τους Γουλβς καταλόγισε τρία πέναλτι. Όλα λανθασμένα! Χώρια μία κόκκινη κάρτα (για αγκωνιά σε πρόσωπο αντιπάλου), η οποία έγινε κίτρινη και θα άφησε την Μπούρνμουθ με δέκα παίκτες.

Το πρώτο πέναλτι κέρδισε και εκτέλεσε ο Τζόσουα Κινγκ. Το δεύτερο, εξαιρετικά αμφισβητούμενο, κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και το αξιοποίησαν με τον Άνταμ Σμιθ.

Και το τρίτο, το μαρκάρισμα του οποίου έγινε εκτός μεγάλης περιοχής, δεν αξιοποίησε ο Κινγκ, αφού η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι!

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Κλάιν, Μέφαμ, Έικ, Σμιθ, Άιμπ, Λέρμα, Γκόσλινγκ, Φρέιζερ, Κινγκ, Σολάνκε (90’+1 Μουσέ).

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίτσιο, Μπένετ, Κόντι, Μπολί, Ντόχερτι, Ντεντόκερ (77’ Τραορέ), Ζοάο Μουτίνιο, Κάστρο Ότο, Χιμένεθ (88’ Σάις), Τζότα (66’ Καβαλίερο).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Τετάρτη 6/2

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (45’ Λαπόρτ, 90’ Γκάμπριελ Ζέσους)

Παρασκευή 22/2

Κάρντιφ – Γουότφορντ 1-5 (82’ Μπαμπά – 18’, 61’, 63’ Ντεουλοφέου, 73’, 91’ Ντίνι)

Γουέστ Χαμ – Φούλαμ 3-1 (29’ Τσιτσαρίτο, 40’ Ντιόπ, 90’ Αντόνιο – 3’ Μπάμπελ)

Σάββατο 23/2

Μπέρνλι – Τότεναμ 2-1 (57’ Γουντ, 83’ Μπαρνς – 65’ Κιν)

Μπόρνμουθ –Γουλβς 1-1 (14’ πεν. Κινγκ – 83’ πεν. Χιμένεθ)

Νιούκαστλ – Χάντερσφιλντ 2-0 (46’ Ροντόν, 52’ Πέρεθ)

20 Χάντερσφιλντ 27 11 14 50

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Στάνταρ η Νιούκαστλ, στα… πέναλτι ισοπαλία στο Μπόρνμουθ (videos)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.