ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Τεράστια ανατροπή η Λίβερπουλ και ασταμάτητη η Μάντσεστερ Σίτι – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Η Λίβερπουλ των δέκα παικτών σόκαρε τη Νιούκαστλ νικώντας τη με ανατροπή. Μόνο η Μάντσεστερ Σίτι έχει το απόλυτο στην Premier League, νέο τρίποντο η Άστον Βίλα.

Είναι ικανή να εκθέσει όποιον βιαστεί να την ξεγράψει. Η Λίβερπουλ έκανε μία σπουδαία ανατροπή στην Premier League δείχνοντας πως ουδείς πρέπει να την υποτιμά.

Στο παιχνίδι με τη Νιούκαστλ είχε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, κατάφερε στο τέλος να τα φέρει όλα τούμπα νικώντας με 2-1 παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 28′.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, ο Γκόρντον ήταν αρκετά ορεξάτος και στο 25′ εκμεταλλεύτηκε το σοκαριστικό λάθος του Αλεξάντερ-Άρνολντ κάνοντας το 1-0. Τρία λεπτά μετά από δική του πάσα ο Ίσακ πήγε να βγει τετ α τετ με τον Άλισον. Ο Φαν Ντάικ τον έκοψε και ο διαιτητής αποφάσισε να δώσει φάουλ και κόκκινη. Θύελλα αντιδράσεων και σχολίων προκάλεσε αυτό το σφύριγμα αλλά και η γενικότερη απόδοση του Τζον Μπρουκς.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες και η μεγαλύτερη ήταν το δοκάρι του Αλμιρόν στο δεύτερο ημίχρονο. Και στο πρώτο 45λεπτο άγγιξε το γκολ ο Παραγουανός, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Άλισον. Μεγάλο ματς έκανε ο Βραζιλιάνος.

Στη διάρκεια του αγώνα ο Γιούργκεν Κλοπ άλλαξε πολλά και τελικά ο Νούνιες αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή. Κόντρα στη ροή του ματς ο Ουρουγουανός έφυγε στο 81′ στην πλάτη της άμυνας, εκμεταλλεύτηκε και το λάθος του Μπερν και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Στο 90’+3 ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά δίνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στους «ρεντς».

Νωρίτερα η Μάντσεστερ Σίτι είχε πάρει μία ακόμη νίκη. Είναι η μόνη που έχει το απόλυτο στην Premier League, αν και λίγο έλειψε να το χάσει. Προηγήθηκε με τον Χάαλαντ στο 63′, με τον Νορβηγό στο πρώτο μέρος να έχει σημαδέψει το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι. Από το πουθενά ήρθε η ισοφάριση στο 85′ με τον Μπογκλ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ρόντρι με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-2 απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Τέλος, η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 3-1 της Μπέρνλι. Δύο γκολ έβαλε ο Κας, πολύ καλός και ο Ντιαμπί με γκολ και ασίστ. Δεύτερο ματς, δεύτερη ήττα για την ομάδα του Βενσάν Κομπανί.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (25/8)

Τσέλσι-Λούτον 3-0 (17′, 69′ Στέρλινγκ, 75′ Τζάκσον)

Σάββατο (26/8)

Μπόρνμουθ-Τότεναμ 0-2 (17′ Μάντισον, 63′ Κουλουσέφσκι)

Άρσεναλ-Φούλαμ 2-2 (70′ πέν. Σάκα, 73′ Ενκέτια – 1′ Περέιραμ 87′ Παλίνια)
Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (18′ Σάντε – 76′ Άντερσεν)

Έβερτον-Γουλβς 0-1 (87′ Κάλαϊτζιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (17’ Έρικσεν, 52’ Κασεμίρο, 76’ πέν. Μπρούνο Φερνάντες – 2′ Αβονίγι, 4′ Μπολί)

Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-3 (81′ Γκρος-19′ Γουόρντ Πράους, 58′ Μπόουεν, 63′ Αντόνιο)