ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Ζόρια για Τσέλσι και Έβερτον

Μετά από 10 χρόνια η Σαουθάμπτον υποχρέωσε σε ήττα την Τσέλσι. Ούτε τώρα πήρε τρίποντο η Έβερτον, νίκη για τη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα.

Δεύτερη ήττα σε πέντε ματς της φετινής Premier League για την Τσέλσι, που δείχνει να μην είναι καλά. Η Σαουθάμπτον τη νίκησε με 2-1. Για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια κατάφερε να πανηγυρίσει τρίποντο σε βάρος των Λονδρέζων.

Οι «μπλε» μπήκαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ στο 23′ με τον Στέρλινγκ. Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά ο Λάβια με σουτ εκτός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ακόμη ευκαιρίες με τον Στέρλινγκ, προβάδισμα δεν πήραν. Έτσι στο 45′ ο Άρμστρονγκ έκανε το 2-1 και έφερε το παιχνίδι τούμπα πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουθάμπτον ήταν εκείνη που άγγιξε περισσότερες φορές το γκολ. Ο Κουκουρέγια έσωσε μία φορά την Τσέλσι και άλλη μία στη γραμμή ο Τιάγκο Σίλβα. Ακόμη κι έτσι, όμως, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ δεν μπόρεσαν να φτάσουν ούτε στην ισοφάριση.

Από εκεί και πέρα, η Έβερτον συνεχίζει να βρίσκεται πολύ χαμηλά. Ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λιντς και παραμένει χωρίς τρίποντο. Ο Γκόρντον σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, αλλά το γκολ του Σινιστέρα διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Τραυματίστηκε για τους γηπεδούχους ο φορμαρισμένος Ροντρίγκο.

Μία ακόμη νίκη πήρε η Φούλαμ, η οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα την Μπράιτον. Ένα γκολ είχε δεχτεί έως τώρα η τελευταία, δύο της έβαλε η ομάδα του Μάρκο Σίλβα. Το ένα με τον Μίτροβιτς, το άλλο με τη βοήθεια του Ντανκ από το γύρισμα του Περέιρα. Στο 60′ μείωσε με πέναλτι ο ΜακΆλισερ.

Τέλος, ισόπαλες 1-1 ήρθαν Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ. Ο Ζαχά στο 59′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 88′ ο Γουισά έδωσε τον βαθμό στις «μέλισσες».