ΑΓΓΛΙΑ

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3: Απίθανη ανατροπή με Καβάνι

Μήπως πρέπει να ξεκινάει βασικός σε κάποια ματς ο Έντινσον Καβάνι; Αυτή είναι η συζήτηση που πιθανότατα θα ξεκινήσει μετά το Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Ουρουγουανός μπήκε στο ημίχρονο και ήταν ο παίκτης που έφερε τούμπα το ματς και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 3-2. Δεν είναι κλισέ εάν πούμε ότι Σαουθάμπτον...

Δεν είναι κλισέ εάν πούμε ότι Σαουθάμπτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο οι «Άγιοι» επιβεβαίωσαν πως φέτος είναι από τις καλές ομάδες της Premier League. Με τα εξαιρετικά στημένα του Γουόρντ-Πράοουζ έφτασαν να προηγηθούν 2-0. Από δικό του κόρνερ άνοιξε το σκορ ο Μπέντναρεκ στο 23′ και δέκα λεπτά μετά έγινε το 2-0 από εκτέλεση φάουλ του Άγγλου χαφ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Αυτό που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήταν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο ματς και το βρήκαν στο 59′. Από πάσα του Καβάνι ο Μπρούνο Φερνάντες μείωσε. Ένα τέταρτο αργότερα ο Πορτογάλος έπιασε σουτ, ο Ουρουγουανός μπήκε στην πορεία της μπάλας και το ματς ήρθε στα ίσα. Στη συνέχεια η πίεση αυξανόταν για τους γηπεδούχους και εκείνοι έδειξαν ανήμποροι να διαχειριστούν την κατάσταση. Τελικά στις καθυστερήσεις με κεφαλιά ο Καβάνι υπέγραψε την εντυπωσιακή ανατροπή.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Πίτερς (90′ Νλουντουλού), Ρομέου, Άρμστρονγκ (90′ Ντιαλό), Γουόρντ – Πράουζ, Τζενεπό (72′ Λονγκ), Γουόλκοτ, Άνταμς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα (46′ Χέντερσον), Τέλες(84′ Γουίλιαμς), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Μπισάκα, Μάτιτς, Φρεντ, Φερνάντες, Φαν ντε Μπέεκ, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (46′ Καβάνι).

Premier League: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 27/11
Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 0-2 (88′ Γουίλσον, 90′ Ζοέλιντον )

Σάββατο 28/11
Μπράιτον – Λίβερπουλ 1-1 (90’+3 Γκρος – 60′ Ζότα)
Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 5-0 (6′, 22′ και 69′ Μαχρέζ, 41′ Μεντί, 66′ Τόρες)
Έβερτον – Λιντς 0-1 (79′ Ραφίνια)
Γουέστ Μπρομ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (13′ Γκάλαχερ)

Κυριακή 29/11
Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (23′ Μπέντναρεκ, 33′ Γουόρντ-Πράοουζ – 59′ Μπούνο Φερνάντες, 74′ και 90′ Καβάνι)
Τσέλσι – Τότεναμ 18:30
Άρσεναλ – Γουλβς 21:15