ΑΓΓΛΙΑ

Τα… χρειάστηκε η Έβερτον παρά την «τριάρα» (vid)

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ» (9η αγωνιστική της Premier League), η Έβερτον είχε ήδη καταφέρει να σημειώσει δύο γκολ, όμως τελικά τα... χρειάστηκε. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, χάνοντας τελικά με το τιμητικό 2-3.

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ» (9η αγωνιστική της Premier League), η Έβερτον είχε ήδη καταφέρει να σημειώσει δύο γκολ, όμως τελικά τα… χρειάστηκε. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, χάνοντας τελικά με το τιμητικό 2-3.

Στους 16 βαθμούς, σε από 9 παιχνίδια η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, μετά την 5η νίκη της, πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες. Στους μόλις 4 βαθμούς έμεινε η Φούλαμ μετά την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε μόλις στο 41ο δευτερόλεπτο ο Κάλβερτ-Λούιν και μάλιστα…. κατά λάθος, όμως στο 15′ ο Μπόμπι Ριντ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Φούλαμ.

Ο Κάλβερτ-Λιούιν ωστόσο, στο 29′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σήμερα έβαλε μπροστά και πάλι την ομάδα του (1-2) στο 29′. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους ο Αμπντουλάγιε Ντουκουρέ έκανε το 1-3 για την Έβερτον μόλις 6 λεπτά αργότερα (35′).

Πάντως η Φούλαμ δεν το έβαλε κάτω. Αφού αστόχησε σε πέναλτι στο 68′ (το κέρδισε ο Λόφτους-Τσικ) με τον Ιβάν Καβαλέιρο, κατάφερε στο 70′ να κάνει το 2-3 με σκόρερ τον Λόφτους-Τσικ.

Η 9η αγωνιστική της Premier League:

Σάββατο (21/11)

Νιούκαστλ-Τσέλσι 0-2 (10′ αυτ. Φερναντες, 65′ Αμπραχαμ)

Άστον Βίλα-Μπράιτον 1-2 (47′ Κόνσα – 12′ Γουέλμπελ, 56′ Μαρτς)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (5’ Σον, 65’ Λο Σέλσο)

Μαν. Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ 1-0 (56′ αυτ. Φερνάντες)

Κυριακή (22/11)

Φούλαμ-Έβερτον 2-3 (15′ Ριντ, 70′ Λόφτους-Τσικ-1′, 29′ Κάλβερτ-Λούιν, 35′ Ντουκουρέ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Χαμ (16:00)

Λιντς-Άρσεναλ (18:30)

Λίβερπουλ-Λέστερ (21:15)