ΑΓΓΛΙΑ

Της έκλεισε το… Σίτι! (vid)

Το 2-0 που έδινε τίτλο στη Σίτι μετατράπηκε σε... 2-3 υπέρ της Γιουνάιτεντ!

Η μαγεία του ποδοσφαίρου. To κοντράστ. Από τον παράδεισο στην κόλαση και τούμπαλιν…

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε 2-0 στο α’ ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε βάλει άλλα τόσα γκολ, όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά, λίγο αργότερα ξανασκόραρε και πήρε τη νίκη με 2-3!

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, η οποία δεν είχε ούτε τελική στο α’ μέρος, ανέβαλε το πάρτι τίτλου εκείνης του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε στο 22′ με τον Μπερνάρντο Σίλβα και προηγήθηκε στο 25′ με κεφαλιά του Βενσάν Κομπανί, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λερουά Σανέ.

Μία ωραία συνεργασία στο 30′ απέφερε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων με σκόρερ των Ιλκάι Γκιουντογάν, ενώ στο 33′ και το 36′ ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχασε κλασικές ευκαιρίες για σκορ-μαμούθ στο α’ ημίχρονο.

Όταν η μπάλα έφυγε από το πόδι του Γκιουντογάν στο 51′ και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της συμβολής των δοκών του Νταβίδ ντε Χέα, οι περισσότεροι πίστεψαν ότι η εικόνα του β’ μέρους θα είναι ανάλογη.

Αλίμονο. Στο 53′ ο Αλέξις Σάντσες βρήκε τον Άντερ Ερέρα κι εκείνος έδωσε με το στήθος στον Πολ Πογκμπά, ο οποίος μείωσε σε 2-1, στο τέλος μιας εκπληκτικής συνεργασίας.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάντσες τροφοδότησε τον Πογκμπά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων κι αυτός ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά!

Το πάρτι της Σίτι είχε πια χαλάσει για τα καλά και το αποκορύφωμα έγινε στο 69ο λεπτό, όταν με νέα υπέροχη μπαλιά του Σάντσες ο Κρις Σμόλινγκ πέτυχε την ολική ανατροπή με εν κινήσει πλασέ!

Δηλαδή, η ομάδα που δεν είχε επιχειρήσει ούτε μία τελική στο πρώτο ημίχρονο (είχε να το πάθει αυτό από τον Οκτώβριο του 2015), έβαλε τρία γκολ στο δεύτερο!

Η Σίτι προσπάθησε να συνέλθει και στο 79′ ορθώς θα έπρεπε να της έχει δοθεί πέναλτι για ανατροπή του Σέρχιο Αγκουέρο από τον Άσλεϊ Γιανγκ.

Στο 89′ ο Νταβίδ ντε Χέα σταμάτησε την κεφαλιά του Αγκουέρο και στο 90′ το σουτ του Νικολάς Οταμέντι τράνταξε το αριστερό δοκάρι της Γιουνάιτεντ.

Οι εντάσεις, τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι πολλές κίτρινες του τελευταίου 20λέπτου έδωσαν επιπλέον άγρια ομορφιά στο ντέρμπι που εν τέλει έληξε 2-3 και ανέβαλε τη στέψη της Σίτι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντανίλο, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν (76’ Αγκουέρο), Νταβίδ Σίλβα (72’ Ντε Μπρόινε), Μπερνάρντο Σίλβα (72’ Ζεζούς), Σανέ, Στέρλινγκ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπεγί, Γιανγκ, Μάτιτς, Ερέρα (90+4′ Λίντελοφ), Πογκμπά, Λίνγκαρντ (85′ Μακ Τόμινεϊ), Σάντσες (82′ Ράσφορντ), Λουκάκου.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Mεγ. Σάββατο 7 Απριλίου

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0

Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (65′ Moυσέ, 89′ Κινγκ – 47′ Μιλιβόγεβιτς, 75′ Ζαχά)

Μπράιτον – Χάντερσφιλντ 1-1 (29′ αυτ. Λεσλ – 32′ Μουνιέ)

Λέστερ – Νιούκαστλ 1-2 (83′ Βάρντι – 18′ Σέλβεϊ, 75′ Πέρεθ)

Στόουκ – Τότεναμ 1-2 (57′ Ντιούφ – 52′ Έρικσεν, 63′ Κέιν)

Γουότφορντ – Μπέρνλι 1-2 (61′ Περέιρα – 70′ Βοκς, 73′ Ταρκόφσκι)

Γουέστ Μπρομ – Σουόνσι 1-1 (54′ Ροντρίγκες – 75′ Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (25′ Κομπανί, 30′ Γκιουντογάν – 53′, 55′ Πογκμπά, 69′ Σμόλινγκ)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Της έκλεισε το… Σίτι! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.