ΑΓΓΛΙΑ

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 2-0: Ξανά για σεντόνι!

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-0

Η Τότεναμ πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Γουέστ Χαμ στο Λονδρέζικο ντέρμπι και μπήκε στο κόλπο της τετράδας, με τον Χάρι Κέιν να επιστρέφει στο σκοράρισμα.

Στο 21’ τα σουτ του Ράις και του Αντόνιο κόντραραν σε σώματα και στην επόμενη φάση ο Φαμπιάνσκι έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Λούκας Μόουρα.  Στο 45ο λεπτό ο Σον σκόραρε με όμορφο τρόπο αλλά το γκολ ακυρώθηκε για ορατότατο οφσάιντ και στο 45+3’ ο Λούκας πλάσαρε από το πέναλτι αλλά αστόχησε.

Στο 50ο λεπτό Φαμπιάνσκι είπε όχι σε προσπάθεια του Κέιν, ενώ στο 54’ το σουτ του Φορνάλς έφυγε ελάχιστα έξω και στο  60’ τα «σπιρούνια» έφυγαν στην κόντρα αλλά ο Κέιν αστόχησε από καλό σημείο.

Τελικά στο 64ο λεπτό, μετά από κόρνερ της Τότεναμ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σούτσεκ και κατέληξε στα δίχτυα της Γουέστ Χαμ για το 1-0.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Λέστερ-Μπράιτον: Το καθαρό χέρι-πέναλτι του Ντανκ που δεν είδε το VAR

Στο 77’ το σουτ του Φελίπε πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 78’ μετά από κόρνερ ο Γιορίς δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μπόουεν έκανε το γύρισμα από το πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Και στο 82’ ο Λαμέλα έκλεψε στο κέντρο, έβγαλε με τη μία στον Κέιν που έφυγε μόνος με τον Φαμπιάνσκι κι έγραψε το 0-2.

Στο 90+1′ το σουτ του Μπερχβάιν έφυγε λίγο έξω καιστο 90+5′ ο Κέιν δεν πρόλαβεγια λίγο μετά από σέντρα του Οριέ από δεξιά.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Άλι (59′ Λαμέλα), Σισοκό, Σον (86’ Γουίνκς), Λο Σέλσο, Λόυκας Μόουρα (70’ Μπερχβάιν), Κέιν

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουενά, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Φρέντερικς, Ράις, Νόουμπλ (72’ Άντερσον), Σούτσεκ, Μπόουεν, Αντόνιο, Φορνάλς (72’ Λανσίνι).