ΑΓΓΛΙΑ

Τότεναμ – Λιντς 3-0: Εύκολα και απλά, στο -4 από την κορυφή

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε το νέο έτος για την Τότεναμ, επικράτησε της Λιντς με 3-0 και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή της Premier League

Δεν δυσκολεύτηκε να προσθέσει άλλη μια νίκη στο ενεργητικό της η Τότεναμ. Επικράτησε 3-0 της Λιντς και ξεκίνησε θετικά το 2021.

Οι παίκτες του Μουρίνιο άνοιξαν στο σκορ στο 29ο λεπτο με πέναλτι του Κέιν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν κλείσει το πρώτο 45λεπτο με τον Σον.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Τότεναμ να παίζει πλέον χωρίς άγχος έχοντας «καθαρίσει» από το πρώτο μέρος.

Μάλιστα, στο 50′ έφτασε και σε τρίτο τέρμα, όταν ο Σον εκτέλεσε το κόρνερ, βρήκε τον Αλντερβέιρελντ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Λιντς και νίκησε τον Μελιέρ, που δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα εκτός γραμμής.

Μετά από αυτή τη νίκη, τα «σπιρούνια» σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της Premier League, έχοντας συγκεντρώσει 29 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο -4 από την κορυφή με ματς λιγότερο.

Τότεναμ: Λορίς, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Γουίνγκς (76’ Σισοκό), Χόιμπεργκ, Μπεργκβάιν, Εντομπελέ (77’ Λούκας Μόουρα), Σον, Κέιν (87′ Βινίσιους).

Λιντς: Μελιέρ, Ντάλας, Αϊλινγκ, Στρούικ, Αλιόσκι (64’ Σάκλετον) , Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο (64’ Ερνάντεθ), Κλιχ, Χάρισον (61′ Ποβέντα), Μπάμφορντ.