ΑΓΓΛΙΑ

Τότεναμ – Λίβερπουλ 0-1: Είναι ασταμάτητη! (vid)

Τότεναμ – Λίβερπουλ 0-1: Μοιάζει να παίζει μόνη της. Κάνει τη μία νίκη μετά την άλλη. Έφτασε τις 20 νίκες σε 21 παιχνίδια και ο δεύτερος είναι στο -16. Ούτε ο Ζοζέ Μουρίνιο με το… ταμπούρι του κατάφερε να φρενάρει τους «ρεντς». Ο Πορτογάλος τεχνικός άλλαξε σύστημα, έβαλε τριάδα στην άμυνα και για ένα ημίχρονο...

Τότεναμ – Λίβερπουλ 0-1: Μοιάζει να παίζει μόνη της. Κάνει τη μία νίκη μετά την άλλη. Έφτασε τις 20 νίκες σε 21 παιχνίδια και ο δεύτερος είναι στο -16.

Ούτε ο Ζοζέ Μουρίνιο με το… ταμπούρι του κατάφερε να φρενάρει τους «ρεντς». Ο Πορτογάλος τεχνικός άλλαξε σύστημα, έβαλε τριάδα στην άμυνα και για ένα ημίχρονο είχε δώσει εντολή όλη η Τότεναμ να αμύνεται στο μισό της γήπεδο. Μία ομάδα επιθετική κλήθηκε από τον προπονητή της να κάνει κάτι που δεν ξέρει.

Το αποτέλεσμα ήταν η Λίβερπουλ να κυριαρχήσει. Είχε σταθερά την μπάλα, έχασε ευκαιρίες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Τσάμπερλεϊν στο 2′ και τελικά βρήκε το γκολ με τον Φιρμίνο στο 37′. Δεν γινόταν να είναι τόσο παθητική η Τότεναμ. Πήρε μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, άρχισε να έχει τελικές, αλλά γκολ δεν βρήκε. Είχε μία τεράστια ευκαιρία με τον Λο Σέλσο, αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκασανίγα, Σάντσες, Αλντερβαϊρελντ, Τανγκάνγκα, Οριέ, Γουίνκς, Ρόουζ (69′ Λαμέλα), Ερικσεν (69′ Λο Σέλσο), Ντέλε Αλι, Μόουρα, Σον

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αλισον, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν (61′ Λαλάνα), Μανέ (82′ Οριγκί), Σαλάχ (90’+1′ Σακίρι), Φιρμίνο.

Premier League – 22η αγωνιστική

Παρασκευή 10/1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0 (54’ Μακ Μπέρνι)

Σάββατο 11/1

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 1-1 (54’ Αγιού – 12’ Ομπαμεγιάνγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νόριτς 4-0 (27’, 52’ πέν. Ράσφορντ, 54’ Μαρσιάλ, 76’ Γκρίνγουντ)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 1-2 (14’ Πρατ – 19’ Άρμστρονγκ, 81’ Ινγκς)

Έβερτον – Μπράιτον 1-0 (38’ Ρισάρλισον)

Τσέλσι – Μπέρνλι 3-0 (27’ πέν. Ζορζίνιο, 38’ Άμπραχαμ, 49’ Χόντσον-Οντόι)

Τότεναμ – Λίβερπουλ (19:30)