ΑΓΓΛΙΑ

Τότεναμ – Τσέλσι 0-3: Επιβλητική εμφάνιση και κορυφή

Κάνοντας επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Τότεναμ

Τότεναμ – Τσέλσι: Της πάνε τα μεγάλα ματς επί Τόμας Τούχελ. Ξέρει πώς να τα πάρει πλέον και το έδειξε για άλλη μία φορά η πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Αυτή τη φορά το θέμα ήταν να μπει το πρώτο γκολ. Για ένα ημίχρονο η Τότεναμ άντεξε και θα μπορούσε να έχει ανοίξει και το σκορ με τον Σον. Με το που ξεκίνησε, όμως, το δεύτερο 45λεπτο, άρχισε και η κατηφόρα. Η Τσέλσι έκανε επίδειξη δύναμης, έφτασε στο τελικό 0-3 και σκαρφάλωσε στην κορυφή όπου έχει τις Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ως συγκάτοικους.

Από κόρνερ του Αλόνσο με τρομερή κεφαλιά ο Τιάγκο Σίλβα στο 49′ άνοιξε το σκορ για τους «μπλε». Εκείνοι πήραν ψυχολογία, βρήκαν χώρους και «σκότωσαν» τους γηπεδούχους. Όλα αυτά κι ενώ είχε μπει στο ματς ο Καντέ. Από πάσα του του φορμαρισμένου Κόβασιτς ο Γάλλος με τη βοήθεια της τύχης έκανε στο 57′ το 0-2 και ακολούθησαν σημαντικές ευκαιρίες αργότερα για τους φιλοξενούμενους. Τελικά το 0-3 έγινε στο 90’+2 από τον Ρούντιγκερ με σουτ στην κίνηση.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λιορίς, Έμερσον, Ρομέρο (83′ Σάντσες), Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Λο Σέλσο (62′ Χιλ), Εντομπελέ (62′ Σκιπ) , Άλι, Κέιν, Σον.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Μάουντ (46′ Καντέ), Χάβερτς (70′ Βέρνερ), Λουκάκου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17/9

Νιούκαστλ – Λιντς Γιουνάιτεντ 1-1 (44’Σεν-Μαξιμίν-13′ λεπτό)

Σάββατο 18/9

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (28′ πέν. Τόνεϊ, 34′ Εμπεουμό)

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (30′ Όντεγκααρντ)

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (43′ Μανέ, 78′ Σαλάχ, 89′ Κεϊτά)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3 (35′ Πούκι – 17′ Ντένις, 63′ και 80′ Σαρ)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-0 (66′ Κας, 69′ αυτ. Ντιν, 75′ Μπέιλι)

Κυριακή 19/9

Μπράιτον – Λέιστερ 2-1 (35′ πέν. Μοπέ, 50′ Γουέλμπεκ – 61′ Βάρντι)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30′ Μπενράχμα – 35′ Ρονάλντο, 89′ Λίνγκαρντ)

Τότεναμ – Τσέλσι 0-3 (49′ Τιάγκο Σίλβα, 57′ Καντέ, 90’+2 Ρούντιγκερ)