ΑΓΓΛΙΑ

Τσέλσι – Τότεναμ 2-0: Σαφές προβάδισμα για τον τελικό

Βήμα πρόκρισης έκανε η Τσέλσι κάμπτοντας την αντίσταση της Τότεναμ με 2-0

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν το ΤσέλσιΤότεναμ. Στο πρώτο οι «μπλε» πάτησαν τους συμπολίτες τους, έκαναν το 2-0 και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του League Cup. Και όλα αυτά με τον Λουκάκου να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα έχοντας προηγουμένως ζητήσει συγγνώμη για όσα είπε και έχοντας τιμωρηθεί με πρόστιμο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5′ ο Χάβερτς με διαγώνιο σουτ από μέσα αριστερά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και στο 34′ σε μία απίθανη φάση. Ο Τανγκάνγκα πήγε να διώξει πάνω στον Ντέιβις και έτσι σημειώθηκε αυτογκόλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντόνιο Κόντε άλλαξε σχηματισμό και η ομάδα του βελτιώθηκε. Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό. Δεν βρήκε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο κόλπο για τα καλά και έτσι θα χρειαστεί στη ρεβάνς να κάνει υπέρβαση. Τέλος, μεγάλο ματς έκανε ο Σαούλ, ο οποίος έχει ακούσει πολλά από τη στιγμή που πήγε στην Τσέλσι.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Σαρ, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Σαούλ (73′ Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Ζιγές (79′ Πούλισικ), Χάβερτς (46′ Βέρνερ), Μάουντ (73′ Κόβατσιτς), Λουκάκου.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τανγκάνγκα, Σάντσες, Ντέιβις, Έμερσον, Χιέιμπιεργκ, Σκιπ (73′ Γουίνκς), Ντόχερτι (46′ Εντομπελέ), Μόουρα (80′ Χιλ), Κέιν, Σον (79′ Λο Σέλσο).

Τα αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικών του League Cup

Τετάρτη (5/1)

Τσέλσι – Τότεναμ 2-0 (5′ Χάβερτς, 34′ αυτ. Ντέιβις)

Πέμπτη (20/1)

Άρσεναλ – Λίβερπουλ (21:45)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσέλσι – Τότεναμ 2-0: Σαφές προβάδισμα για τον τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.