Ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα και βαθιά ανάσα απέναντι στον Αστέρα! (vid)

Με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 για την 17η αγωνιστική της Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο 10′ με τον Μιριτέλο, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα απάντησε μέσα σε 4 λεπτά (32′ Παμλίδης, 36′ Λεό) για να επικρατήσει με 2-1 στους «Ζωσιμάδες» για την 17η αγωνιστική της Super League.

Δείτε εδώ το 0-1 του Αστέρα

Δείτε εδώ το 1-1 για τον ΠΑΣ

Δείτε εδώ το 2-1 για τον ΠΑΣ

Στους 12 βαθμούς ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 2ο τρίποντο που πέτυχε, ενώ ο Αστέρας έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει έστω και προσωρινά τον Άρη (αναλόγως τι θα γίνει στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ), παραμένοντας στους 23 βαθμούς μετά την 8η ήττα του στο πρωτάθλημα.

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τη Λεωφόρο και με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΣ ο Μιχάλης Γρηγορίου. Την επιθετική γραμμή συνέθεσαν οι Ροσέρο δεξιά, Λέο αριστερά, Κόντε στην κορυφή και Παμλίδης πίσω του.

Ίδιο σύστημα και για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, με τον Μιριτέλο στην επίθεση, τον Ζουγλη πίσω του και τους Σίτο, Κρέσπι, αριστερά και δεξιά στα άκρα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας άνοιξε γρήγορα το σκορ, όμως στη συνέχεια ο ΠΑΣ είχε ξεκάθαρα την υπεροχή και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσε σε ένα τετράλεπτο, έχοντας και μία ακόμη μεγάλη φάση για τρίτο γκολ, νωρίτερα.

Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Μιριτέλο μόλις στο 10ο λεπτό (με προβολή, μετά από σέντρα του Καστάνιο), αλλά έκτοτε περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, με εξαίρεση ένα σουτ του Κρεσπι στο 44′ που έφυγε λίγο άουτ.

Αντιθέτως το 0-1 αφύπνισε τους γηπεδούχους που είχαν περισσότερο νεύρο και μεθοδικότητα από τους αντιπάλους τους. Το 1-1 έγινε στο 32′ όταν μετά από δυνατό σουτ του Κόντε στην κίνηση ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως ο Παμλίδης που ήταν στο σημείο που έπρεπε για να σκοράρει.

Και τέσσερα λεπτά αργότερα (36′) έγινε η ολική ανατροπή, όταν ο Σόρια εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Λεό ανενόχλητος από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα, πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Η πρώτη κίνηση του Ράσταβατς ήρθε με την έναρξη του Β’ μέρος, καθώς ο Αλάγκμπε πέρασε στο ματς αντί Γκος. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο δεν είχε και τόσο καλός ρυθμό, καθώς είχαμε πολλές διακοπές λόγω του ότι ο διαιτητής σφύριζε με ευκολία τα φάουλ.  Κάτι φυσικά που βόλευε τους Γιαννιώτες, που είχαν το προβάδισμα, ωστόσο η αλήθεια είναι οτι δεν απειλησαν σχεδόν καθόλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στο 57′ με ένα ακόμη ωραίο σουτ του Κρέσπι (γυριστό αυτή τη φορά), με τη μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία του Κλέιμαν.

Στο 63′ ο τεχνικός του Αστέρα έκανε τη 2η κινησή του με τον Ντιαρά να περνάει αντί του Σίτο, ενώ ο Γρηγορίου έκανε τις πρώτες κινήσεις του από το 75΄ με την είσοδο των Μπάλαν και Ριένστρ.

Να αναφέρουμε ότι από ένα σημείο και μετά η βροχή έγινε πολύ έντονη στα Ιωάννινα, γεγονός που δυσχέρανε το έργο των δύο ομάδων. Πάντως στο 90’+1′ ο Αστέρας είχε μια πραγματικά μεγάλη φάση ώστε να κλέψει την ισοπαλία με μια κεφαλιά του Μάντζη που πέρασε ελάχιστα δίπλα στην εστία!

Εν τέλει το 2-1 έμεινε ως το φινάλε της αναμέτρησης κι έτσι οι Γιαννιώτες πήραν μια εξαιρετικής σημασίας νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-1

• Σκόρερ: 32′ Παμλίδης, 36′ Λεό- 10′ Μιριτέλο
  • Διαιτητής: Παπαδόπουλος
  • Βοηθοί: Δημητριάδης, Δέλλιος
  • Τέταρτος: Βάτσιος
  • VAR: Πολυχρόνης, Ψαρρής
  • ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Ροσέρο (90′ Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο, Παμλίδης, Λεό (76′ Μπάλαν), Κόντε (76′ Ριένστρα)
  • ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Καστάνιο (88′ Βαλιέντε), Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (74′ Άλβαρες), Μουνάφο, Γκος (46′ Αλάγκμπε), Σίτο (64′ Ντιάρα), Ρεγκίς (74′ Μάντζης), Ζουγλής, Μιριτέλο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα και βαθιά ανάσα απέναντι στον Αστέρα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.