Απίστευτο ματς-«ροντέο» στην ΟΠΑΠ Arena με δύο πέναλτι στο 89′ και το 91′ και νίκη της ΑΕΚ (2-1)!

Απίστευτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια με δύο πέναλτι σε δύο λεπτά και την ΑΕΚ των 10 παικτών να επικρατεί του Ατρόμητου 2-1! - Και τα τρία γκολ από πέναλτι!

ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1: Το πιο απίστευτο ματς σε εξέλιξη που θα δούμε όλη τη σεζόν πιθανότατα, έγινε απόψε (28/9) στην ΟΠΑΠ Arena, καθώς είχαμε δύο πέναλτι στο φινάλε, με τον Ατρόμητο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 89′ (το 1-0 που είχε κάνει ο Άμραμπατ πάλι με πέναλτι) και τελικά την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να παίρνει τη νίκη με 2-1 με νέα εκτέλεση από τα 11 βήματα, αυτή τη φορά από τον Γκατσίνοβιτς στο 90+5!

Το Sportime σας ανέλυσε τι ακριβώς συνέβη με τη διαιτησία στο ματς στο παρακάτω κομμάτι Τρία πέναλτι, γκολ – οφσάιντ, αποβολή! Τα πάντα όλα στο ΑΕΚ – Ατρόμητος!

Και τα δύο πέναλτι της ΑΕΚ τα κέρδισε ο  Μάνταλος το πρώτο από τον Τσακμάκη, το δεύτερο από τον  Έρλινγκμαρκ. Να αναφέρουμε ότι η Ένωση γλίτωσε από του… χάρου τα δόντια καθώς παρότι κυριάρχησε για 76 λεπτά, δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε.  Με δέκα παίκτες τελείωσαν οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Σιντιμπέ στη φάση του πέναλτι των Περιστεριτων.

Στο τελευταίο 15λεπτο ο Ατρόμητος που ανέβηκε πολύ, λίγο έλειψε να «κλέψει» τον βαθμό, καθώς είχε φάσεις, ισοφάρισε σε 1-1 σχεδόν στο 90′, όπως είπαμε, όμως τελικά λύγισε από τα 11 βήματα.

Η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του ματς από την αρχή και πίεσε, ωστόσο χρειάστηκε κάποια ώρα προκειμένου οι παίκτες της να «ρολάρουν» μεταξύ τους και να βρουν την απαιτούμενη «χημεία» καθώς αρκετοί εξ αυτών δεν είχαν αγωνιστεί ξανά μαζί σε επίσημο ματς.

Το γκολ του Άμραμπατ στο 31′ από τα 11 βήματα απελευθέρωσε τους γηπεδούχους και είναι χαρακτηριστικό ότι από το 37΄ έως του τέλος του πρώτου μέρους είχαν ακόμη έξι μεγάλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (τρεις από Πόνσε και από μία Σιντιμπέ, Αραούχο και Κάλενς).

Πριν το πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος σε μαρκάρισμα του Τσακμάκη όμως η Ένωση είχε ζητήσει κι ένα ακόμη ελάχιστα λεπτά νωρίτερα σε χέρι του Κεσχρίντα το οποίό δεν δόθηκε. Το Sportime ανέλυσε τις δύο φάσεις και σας έγραψε για το πέναλτι και επιθετικό στην ίδια φάση στο ΑΕΚ – Ατρόμητος, αλλά και το ότι το πέναλτι που πήρε η Ενωση ήταν μαρς.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κατάφερνε να δημιουργήσει τόσο από τον άξονα όσο και από τα άκρα, μέσα από ωραίες συνεργασίες και παίζοντας με αρκετή ένταση και ενέργεια.

Την ίδια ώρα ο Ατρόμητος ήταν συνεχώς σε παθητικό ρόλο, και είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε την πρώτη του τελική στο 59′. Ωστόσο στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πολύ, οι γηπεδούχοι κουράστηκαν κι έτσι λίγο έλειψε το ματς να εξελιχθεί σε σοκ για την Ένωση.

Στο τελευταίο 15λεπτο το ματς έγινε πραγματικά… ροντέο, καθώς είχαμε δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα με το Sportime να σας αναλύει πιο πάνω τα δεδομένα για το τι ακριβώς συνέβη.

Σκόρερ: 31’πεν. Άμραμπατ, 90+1’πεν. Γκατσίνοβιτς – 89πεν. Αντζιέλσκι

Κόκκινη: Σιντιμπέ (88΄)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον (83΄ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (60΄ Ζίνι), Πισάρο (60΄ Ελίασον), Μάνταλος, Αραούχο (60΄ Τσούμπερ), Πόνσε (60΄ Γκατσίνοβιτς)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Κεχρίντα, Ασεβέδο, Τακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Κουντέ (55΄ Καμαρά), Κουέν (46΄ Έντερ), Γιουμπιτάνα (69΄ Φριντγιόνσον), Βέργος (69΄ Αντζιέλσκι), Ρομπάιγ (55΄ Βαλένσια)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απίστευτο ματς-«ροντέο» στην ΟΠΑΠ Arena με δύο πέναλτι στο 89′ και το 91′ και νίκη της ΑΕΚ (2-1)!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.