Απόλυτη ανατροπή ο Αστέρας, απόλυτη κατάρρευση ο Άρης! (3-2)

Ο Άρης προηγήθηκε με 0-2 στο 14', όμως η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στον Αστέρα που επικράτησε στην Τρίπολη με 3-2 για την 16η αγωνιστική.

Μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στην Τρίπολη ο Άρης ήταν το απόλυτο αφεντικό (0-2 από το 14′), όμως τελικός νικητής αναδείχθηκε ο Αστέρας Τρίπολης με 3-2! Πώς έγινε αυτό; Οι Αρκάδες ξεκίνησαν μια επική ανατροπή από το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου, την οποία ολοκλήρωσαν στο 61ο λεπτό του παιχνιδιού, καθώς σε αυτό το διάστημα πέτυχαν τρία γκολ!

Δείτε εδώ τα γκολ του Αστέρας Τρίπολης – Άρης 3-2

Αυτή ήταν η 7η νίκη για τον Αστέρα στη φετινή Super League (16η αγωνιστική), που έφτασε τους 23 βαθμούς και πλέον έχει μόλις 1 λιγότερο από τον σημερινό του αντίπαλο. Έκτη ήττα για τον «Θεό του πολέμου» που έμεινε στους 24 βαθμούς και αρχίζει το νέο έτος με τη χειρότερη δυνατή ψυχολογία.

Αστέρας Τρίπόλης – Άρης: Πώς παρατάχθηκαν

Με 4-2-3-1 κατέβασε ο Άκης Μάντζιος τον Άρη και με τους Ζουλ, Πάρντο να καλύπτουν τα κενά των απόντων Βερστράτε και Νταρίντα. Στο βασικό σχήμα για τον Θεό του πολέμου επέστρεψε και ο Παναγίδης (ως αριστερό εξτρέμ), ενώ στα δεξιά της επίθεσης αγωνίστηκε ο Σαμόρα, με τον Σουλεϊμάνοφ να είναι ο παίκτης πίσω από επιθετικό (Μορόν).

Ίδιο σύστημα επέλεξε και ο Μίλαν Ράσταβατς, με τον Μιριτέλο στην κορυφή, τους Κρέσπι και Καλτσά στα εξτρέμ (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα) και τον Ζυγούλη πίσω από τον φορ.

Κυρίαρχος για 45 λεπτά ο Άρης, μείωσε στις καθυστερήσει ο Αστέρας

Ο Άρης ήταν ξεκάθαρα ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, όχι μόνο διότι πέτυχε δύο γρήγορα γκολ, αλλά και γιατί ως και το… 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαχειρίστηκε το παιχνίδι όπως έπρεπε αναλόγως την εξέλιξή του.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Μάντζιου δεν αρκέστηκε στο 0-2 από το 14′ αλλά δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (37′ Σαμόρα, 39′ Πάρντο), κυρίως παίζοντας πίσω από τη μπάλα και φεύγοντας ωραία στην κόντρα. Ο Σαμόρα ως εξτρέμ και Σουλείμάνοφ από τον άξονα δημιουργούσαν ρήγματα στην ευάλωτη άμυνα του Αστέρα.

Άλλωστε το δεύτερο γκολ στο 14ο λεπτό σημειώθηκε από «κούρσα» του Κοσταρικανού και σέντρα την κατάλληλη στιγμή στον Ρώσο που τελείωσε τη φάση με εξαιρετικό τρόπο.

Όσο για το 0-1 αυτό ήρθε με δημιουργό τον Μορόν που λειτουργώντας ως αριστερά εξτρέμ, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Σαμόρα ο οποίος κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ο Ισπανός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος πέτυχε το 10 τέρμα του στη Super League.

Ο Αστέρας ο οποίος στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου άρχισε να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή με κάποιες αξιώσεις, άγγιξε το γκολ στο 41′ όμως ο Ρεγκις έχασε ευκαιρία προ κενής εστίας που δεν… χάνεται!

Ο Άρης απέδειξε ωστόσο οτι η άμυνα του παραμένει προβληματική, δέχθηκε και δεύτερη μεγάλη φάση, αυτή τη φορά όμως «πληγώθηκε». Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοντόγια έκανε πέναλτι πάνω στον Καλτσά, με τον Μιριτέλο να μειώνει σε 1-2 από την άσπρη βούλα μετά τον καταλογισμό δεύτερου πέναλτι στο ματς, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους.

Απίστευτες ολιγωρίες στην άμυνα του Άρη και απόλυτη ανατροπή ο Αστέρας!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την αλλαγή του Παναγίδη με τον Μενέντεζ από πλευράς Άρη και με δεύτερο γκολ για την ομάδα του Ράσταβατς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην έχουν ορθολογική αμυντική λειτουργία κι έτσι στο 50′ ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Μουνάφο, σε ένα τέρμα που φέρει μεγάλη ευθύνη ο Φαμπιάνο (αλλά και ο Οντουμπάτζο κατά δεύτερο λόγο) που… απλά κοίταγαν το σκορερ. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως ο Οντουμπάτζο κάλυπτε τον σκόρερ, όπως απεφάνθη τελικά το VAR.

Η αλλαγή του Τζούρασεκ με τον Σαμόρα δεν έφερε βελτίωση στα μετόπισθεν του Άρη, όπως ήλπιζε ο Μάντζιος κι έτσι στο 61′ είχαμε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους. Σε λάθος του Ζουλ, ο Ζουγλής επωφελήθηκε, έκλεψε τη μπάλα στη συνέχεια έσπασε τη μπάλα παράλληλα προς την εστία και ο επερχόμενος Μουνάφο την έσπρωξε στα δίχτυα για το 3-2 και την απόλυτη ανατροπή!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κυριολεκτικά αγνώριστος σε σχέση με το πρώτο και όσο περνούσε η ώρα ήταν ξεκάθαρο ότι δεν είχε την ψυχολογία για να ανατρέψει τα δεδομένα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι κιτρινόμαυροι απείλησαν λίγες φορές και συγκεκριμένα με ένα σουτ του Σουλειμάνοφ στο 74′ κι ένα ακόμη του Τζούρασκε στο 81΄.

Ο Ράσταβατς φρέσκαρε την ομάδα του μετά το 74′ με τους Αλάγκμπε, Σίτο, Μάντζη-Βασίλη, Βαλιέντε και Χριστόπουλο, την ώρα που ο Μάντζιος απαντούσε με Σαβέριο, Ρουπ και Φεράρι, χωρίς όμως να αλλάζεις προς το καλύτερο η εικόνα του Άρη στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό 3-2 έμεινε ως και το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αστέρα να αρχίζει τη νέα σεζόν με εξαιρετικό τρόπο και τον Άρη με τον χειρότερο.

Σκόρερ: 45+2’πεν., 52′ Μιριτέλο, 61΄Μουνάφο – 8’πεν. Μορόν, 14′ Σουλειμάνοφ

Κίτρινες: Μιριτέλο – Οντουμπάτζο, Μπράμπετς

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Βοηθοί: Τζιουβάρας, Κομισοπούλου

4ος: Τσαγκαράκης

VAR: Πολυχρόνης, Ψαρρής

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κάστανο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Καρμόνα, Μουνάφο (90‘+1’ Βαλιέντε), Γκος (74’ Αλάγκμπε), Ζουγλής (75’ Σίτο), Κρέσπι (90’+1’ Χριστόπουλος), Καλτσάς, Μιριτέλο (83’ Μάντζης).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Πάρδο (83’ Ρουπ), Ζουλ (67’ Σαβέριο), Ζαμόρα (53’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ, Μοντόγια (83’ Φεράρι), Παναγίδης (46’ Μενέντες), Μορόν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλυτη ανατροπή ο Αστέρας, απόλυτη κατάρρευση ο Άρης! (3-2)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.