Απόλυτη κυρίαρχος η ΑΕΚ, «πάτησε» τον ΠΑΟΚ και επικράτησε με 2-0 στο ντέρμπι των Δικεφάλων

Άνετη νίκη της ΑΕΚ με 2-0 κόντρα στον κάκιστο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Η ΑΕΚ ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 2-0 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Πινέδα και Ελίασον ήταν αυτοί που υπέγραψαν την «κιτρινόμαυρη» νίκη.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, στο πλαίσιο της ειδικής διαχείρισης λόγω των συνεχόμενων ματς.

Ο Ματίας Αλμέιδα έδωσε φανέλα βασικού στον, εκτός σε σχέση με τον αγώνα με τη Μαρσέιγ είναι και ο Άμραμπατ αλλά και ο Τσούμπερ. Λογικό αφού ήταν ματς μεγάλης έντασης.

Σε έξι αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Αμπερντίν προχώρησε ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Νάμπεργκ, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ και Σαμάτα πήραν φανέλα βασικού.

Αρκετή ένταση, σκληρές μονομαχίες και καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Οι γηπεδούχοι έχαναν την ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ με τον Πόνσε να στέλνει στο δοκάρι τη μπάλα στο 12’, στην πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης.

Στο 17ο λεπτό, ο Γιόνσον έκλεψε τη μπάλα μετά από λάθος γέμισμα του Κοτάρσκι, ο Μάνταλος έβγαλε υπέροχη μπαλιά για τον Πινέδα που αφύλακτος άνοιξε το σκορ.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς ήταν το γεγονός πως ο Μπρίχ έβγαλε τρεις φορές από το τσεπάκι του την κίτρινη κάρτα μέχρι το 30’ (Μία για την ΑΕΚ, δύο για τον ΠΑΟΚ).

Απόλυτη «κιτρινόμαυρη» κυριαρχία στα πρώτα 45 λεπτά, με τους γηπεδούχους να «κλειδώνουν» τη μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να κάνει καμία τελική στο ημίχρονο. Αντίθετα, η ΑΕΚ έβγαινε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, είχε 5 τελικές, χωρίς να καταφέρνει να τα μετουσιώσει σε γκολ, εκτός φυσικά του γκολ του Πινέδα.

Με σαφώς χαμηλότερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους «ασπρόμαυρους» να «πληρώνουν» ξανά τα λάθη τους. Ο Έκονγκ αυτή τη φορά έκανε λάθος πάσα, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και ο Ελίασον τελείωσε ιδανικά την ευκαιρία που του δόθηκε, κάνοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, παρά τις αλλαγές του Ραζβάν Λουτσέσκου που δεν άλλαξαν τίποτα στην επιθετική εικόνα της ομάδας του, αφού μέχρι το 80ο λεπτό μετρούσαν μόλις μία τελική.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που «καίγονταν» για το γκολ, όμως οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν αυτοί που το κυνηγούσαν, ανεβάζοντας και πάλι «στροφές» στα δέκα τελευταία λεπτά, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να προσπερνάει στον βαθμολογικό πίνακα τους φιλοξενούμενους, φτάνοντας στο -2 από την κορυφή στην οποία βρίσκεται ο Παναθηναϊκός.

Γκολ: Πινέδα 17’, Ελίασον 54’

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (Γκατσίνοβιτς 82’), Ελίασον (Άμραμπατ 82’), Πινέδα , Γιόνσον (Γαλανόπουλος 64’), Πόνσε (Πιζάρο 82’), Μάνταλος (Τσούμπερ 64’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 46’), Εκόνγκ, Νάσμπεργκ (Κουλιεράκης 60’), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (Σβαμπ 75’), Ντεσπόντοφ (Τάισον 60’), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα (Τόμας 75’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλυτη κυρίαρχος η ΑΕΚ, «πάτησε» τον ΠΑΟΚ και επικράτησε με 2-0 στο ντέρμπι των Δικεφάλων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.