Άρεσε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου η «πράσινη» Κ-17! (pics)

Πρεμιέρα στο Puskas Cup για τον Παναθηναϊκό, κόντρα στη γερμανική υπερδύναμη.

Το πρώτο της παιχνίδι στο πλαίσιο του Puskas Cup έδωσε, σήμερα (17/5), η Κ-17 του Παναθηναϊκού. Η οποία τέθηκε αντιμέτωπη με την υπερδύναμη, που ακούει στο όνομα Μπάγερν Μονάχου.

Για 11η φορά στο «Puskas Cup» ο Παναθηναϊκός (pic)

Οι «πράσινοι» έφηβοι μπορεί να έχασαν με 4-2 από τους Βαβαρούς, όμως το τελικό σκορ αδικεί τη συνολική προσπάθειά τους. Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό της συνάντησης, έπειτα από στημένη φάση. Με τον Γιάννη Κώστα, όμως, να φέρνει στα ίσια το ματς στο 20′, για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Ενώ δεν ήταν καλύτερη μες στο γήπεδο, η Μπάγερν Μονάχου πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Μπαζντριγιάννη στο 40′. Ο Παναθηναϊκός απάντησε ξανά, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 με τον Σπύρο Τζαβίδα. Μάλιστα οι «πράσινοι», είχαν αμέσως μετά δοκάρι με τον Μαυρούδη, καθώς επίσης κι άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Αθανασακόπουλο και Σερπεζή.

Εν τέλει ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε, με την Μπάγερν να τιμωρεί μερικά αβίαστα λάθη στην άμυνα του «τριφυλλιού» και με τα γκολ των Μπαζντριγιάννη (56′) και Γκέντερ (58′), μέσα σε δύο μόλις λεπτά, να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 4-2 στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Πούσκας.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Χατζηγιαννάκη, Παρασκευόπουλο, Σπίνο, Σαντικάι, Βαγιαννίδη, Μαυρουδή, Ζαγαρίτη, Τζαβίδα, Αθανασακόπουλο, Κώστα, Σερπέζη

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Ντοματάς, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρεσε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου η «πράσινη» Κ-17! (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.