Άρης – ΑΕΚ 0-2: «Έγειρε» το «Βικελίδης» – Ακόμα χάνει ευκαιρίες η ΑΕΚ – Γκεστ για ένα 20λεπτο ο Άρης!

Η ΑΕΚ έπαιζε μόνη της στο «Βικελίδης». Πλασματικό και κολακευτικό για τον Άρη το 0-2, θα μπορούσε εύκολα άλλα 3-4 γκολ η Ένωση! Για ένα 20λεπτο εμφανίστηκε στο χορτάρι η ομάδα του Πάρντιου!

ΆρηςΑΕΚ: Έβαλε δύο, έχασε τουλάχιστον δύο που δεν χάνονται και είχε και ένα… τσουβάλι ευκαιρίες να πάει το σκορ σε άλλο level. Πάρτι της ΑΕΚ στο «Βικελίδης» και «εφιάλτης» για τους Θεσσαλονικείς που αποδοκιμάστηκαν έντονα στο φινάλε!

Το τελικό 0-2 στο «Βικελίδης» δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Τουλάχιστον από το 20′ και μετά. Η ΑΕΚ έπαιζε μόνη της, έκανε 16 τελικές από τις οποίες το 1/3 να είναι για γκολ!

Ο Άρης πάλι έκανε μόνο λάθη, ήταν μια ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος και μετά το 20ο λεπτό εξαφανίστηκε από το χορτάρι! Από πλευράς ΑΕΚ δεν διακρίθηκαν μόνο όσοι δεν έπαιξαν, ενώ από το «ναυάγιο» του Άρη  διασώθηκαν, μόνο ο Κουέστα και  όσοι έμειναν στον πάγκο!

«Τρικυμία» ο Άρης – Γκολ και ευκαιρίες που δεν χάνονται η ΑΕΚ!

Στα δύο το πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο μισό για τον Άρη, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση οι γηπεδούχοι. Στο 11′ ο Μουκουντί βάζει σωτήρια προβολή πάνω στην Ιτούρμπε και διώχνει σε κόρνερ, ενώ το ίδιο πράττει με επιτυχία και ο Βίντα στο 23′ προ του Ματέο Γκαρσία!

Η ΑΕΚ δεν δημιουργεί, αλλά δείχνει πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει όταν ο Λιβάι Γκαρσία βγαίνει στο… ξέφωτο! Από το 25′ μέχρι το 30′ το «Βικελίδης» γέρνει, η Ένωση παίζει… μόνη της και έχει δύο καλές ευκαιρίες, άλλες δύο που δεν χάνονται και ένα γκολ!

Στο 25′ προειδοποιεί με τον Γκατσίνοβιτς, μπλοκάρει ο Κουέστα. Ένα λεπτό αργότερα λάθος του Ιτούρμπε καραμπόλα μέσα στην περιοχή, ο Ρότα σε θέση βολής, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

Δεν ήρθε την πρώτη, δεν μπήκε η δεύτερη, σκοραρε στην τρίτη η ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς στο 28′ ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι ο Σιμάνσκι και με κεφαλιά βάζει μπροστά την Ένωση!

Τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς η ΑΕΚ στο 30′ αφού ο Νταμπό κάνει ένα αστείο λάθος, αλλά ο Αραούχο με τον Κουέστα στη γραμμή της μεγάλης περιοχής χάνει το άχαστο για το 0-2!

Δεν κανει το 0-2 ούτε στο 36′ όταν ο Λιβάι Γκαρσία περνάει και τον Κουέστα, αλλά ο Μαζικού προλαβαίνει και διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!

Η ΑΕΚ δεν… κόβει, κάνει τ0 0-2 και χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη!

Ο Άρης συνεχίζει να πουλάει εύκολα μπάλες και στο δεύτερο ημίχρονο. Λάθος Μαντσίνι ο οποίος δίνει τη μπάλα στον Αραούχο, εκείνος στον Λιβάι Γκαρσία που την «τσιμπάει» πάνω από τον Κουέστα και κάνει το 0-2 για την ΑΕΚ, που βάσει της εικόνας του αγώνα, άργησε αρκετά να έρθει!

Η ΑΕΚ παρά το 2-0, δεν… κόβει και ψάχνει κι άλλα γκολ! Οι τελικές διαδέχονται η μια την άλλη και ο Πάρντιου, βλέποντας τις… άγριες διαθέσεις των φιλοξενούμενων, βάζει… στο 66′ και δεύτερο αμυντικό χαφ (Ντιόπ) για να μην ξεφύγει το σκορ!

Ο Λιβάι Γκαρσία βρίσκει ξανά δίχτυα στο 67′, αλλά ευτυχώς για τους γηπεδούχους, ο βοηθός σηκώνει (σωστά) τη σημαία του για οφσάιντ!

Οι τελικές από πλευράς ΑΕΚ συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό, αλλά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, το σκορ διατηρείται σε πολύ χαμηλά βάσει απόδοσης των δύο ομάδων, επίπεδα!

Άρης – ΑΕΚ 0-2

Σκόρερ: 28′ Σιμάνσκι, 51′ Λιβάι Γκαρσία

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Εμπακατά (58′ Οντουμπάτζο), Ματέο Γκαρσία (66′ Πάλμα), Νταμπό, Μανού Γκαρσία (82′ Καμάτσο), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (66′ Ντιόπ), Γκρέι (57′ Ζερβίνιο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (80′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Γιόνσον), Ελίασον (80′ Άμραμπατ), Λιβάι Γκαρσία (90′ Μάνταλος), Αραούχο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΚ 0-2: «Έγειρε» το «Βικελίδης» – Ακόμα χάνει ευκαιρίες η ΑΕΚ – Γκεστ για ένα 20λεπτο ο Άρης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!