Άρης – ΑΕΚ 1-2: «Πρόβαρε» τον τίτλο στο «Βικελίδης» και κάνει φιέστα με Βόλο η Ένωση! (vids)

Αγκαλιά με τον τίτλο η ΑΕΚ, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Βικελίδης με ανατροπή και πλέον θέλει έναν βαθμό κόντρα στο Βόλο για να τον σφραγίσει και μαθηματικά.

Άρης – ΑΕΚ 1-2: Παρότι αγχώθηκε μένοντας πίσω στο σκορ στο 17′ (πεν. Γκρέι) η Ένωση πέρασε νικηφόρα από το Βικελίδης με δύο γκολ πριν το φινάλε του ημιχρόνου (23′ Φαν Βέερτ και 43′ Τσούμπερ) και πλέον είναι αγκαλιά με το πρωτάθλημα της Super League! Δείτε εδώ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις.

Στην ΑΕΚ αρκεί ένας βαθμός την 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ κόντρα στον Βόλο (14/5, 20:00 στη Φιλαδέλφεια), καθώς στο άλλο ματς ο ανταγωνιστής της Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό. Στους 80 βαθμούς η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, στους 77 έμειναν οι πράσινοι και για να χάσει πλέον το πρωτάθλημα θα πρέπει να η ίδια να χάσει από τον Βόλο και ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός να νικήσει τον Άρη στη Λεωφόρο ώστε να το πάρει στην ισοβαθμία.

Πως παρατάχθηκαν

Εκπλήξεις επιφύλασσε η 11άδα που κατέβασε ο Τόλης Τερζής, καθώς άφησε τελικά εκτός τους Καμαρά, Ετέμπο και Ιτούρμπε, ενώ ο καταπονημένος Φαμπιάνο επίσης δεν ξεκίνησε. Ο «Θεός» του πολέμου παρατάχθηκε με 4-2-3-1 με Πίρσμαν-Ενκουλού στα στόπερ, τον Ντουκουρέ, Ρουπ στο κέντρο, τον Λάζαρο στα άκρα και τον Γκρέι αντί του Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.

Στην ΑΕΚ, την τελευταία στιγμή έγινε γνωστό για την ΑΕΚ οτι ο Λιβάι Γκαρσία έμεινε εκτός αποστολής, με τον Αλμέιδα να ξεκινά στο βασικό σχήμα τον Φαν Βέερτ στην επίθεση και να παρατάσσει την ομάδα του με επιθετικό σύστημα 4-4 (με ρόμβο και τον Πινέδα στην κορυφή του)-1-1.

Μεγάλη κατοχή η ΑΕΚ, κλειστά ο Άρης

Η ΑΕΚ πήρε την κατοχή της μπάλας σε μεγάλα ποσοστά από το ξεκίνημα, με τον Άρη να κρατιέται πίσω και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα για πολύ ώρα. Η Ένωση εκδήλωνε τις επιθέσεις της πότε από αριστερά και πότε από τα δεξιά, έχοντας την πρώτη μεγάλη στιγμή της στο 8′ με ένα σουτ του Πινέδα.

Πέναλτι για τον Άρη στην πρώτη του επίθεση

Τα παραπάνω ως το 14′ γιατί τότε ο Άρης πραγματοποίησε την πρώτη απειλητική του «εξόρμηση» του κατάφερε να κερδίσει πέναλτι. Ο Πινέδα πήρε τα πόδια του Ματέο Γκαρσία μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Φωτιάς καταλόγισε σωστά την εσχάτη των ποινών αφού πρώτα τον φώναξε το VAR ώστε να τσεκάρει τη φάση.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Γκρέι ο οποίος φέτος έχει χάσει δύο σημαντικά πέναλτι, ένα κόντρα στον ΠΑΟΚ κι ένα στο Κύπελλο κόντρα στον Ολυμπιακό. Αυτή τη φορά όμως ο Τζαμαϊκανός φορ δεν λάθεψε βάζοντας μπροστά την ομάδα του και δίνοντας τη δυνατότητα στους οπαδούς της να πανηγυρίσουν έντονα.

Άμεση απάντηση της ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απαντήσουν γρήγορα όμως, εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, τόσο στο κέντρο όσο και στην γραμμή της άμυνας. Έτσι στο 23′ έγινε το 1-1 από τον Φαν Βέερτ, όταν μετά από ωραίο σπάσιμο του Πινέδα και ωραία ντρίπλα του Ολλανδού νίκησε τον Κουέστα με δεξί σουτ.

Ανέβηκε ο Άρης, μεγάλες φάσεις εκατέρωθεν

Μετά τα δύο γκολ η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως. Κυρίως από την πλευρά του Άρη που όχι μόνο κέρδισε μέτρα, αλλά άρχισε να χτίζει ωραία τις επιθέσεις του και να έχει 2-3 καλές ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα με τους Νταρίντα (34′) κυρίως και Γκρέι ένα λεπτό μετά.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε καλές ευκαιρίες με τους Τσούμπερ (40′, 41′ και 43′) και Φαν Βέερτ (37′), όμως αμφότεροι δεν μπορούσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό Κουέστα που όσες φορές έβρισκαν εστία, έλεγε «όχι» στις προσπάθειές τους με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Πίεσε η ΑΕΚ, ανατροπή με Τσούμπερ

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ανέβασαν την ένταση της πίεσής τους στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με τον Άρη να επιτρέπει ένα ακόμη σουτ στον Τσούμπερ από ευνοϊκή θέση, έκαναν το 1-2 στο 43΄ επίσης με σουτ του Ελβετού μέσοεπιθετικού.

Χωρίς αλλαγές στο Β΄ μέρος, ακυρώθηκε γκολ του Γκρέι

Τερζής και Αλμέιδα δεν προχώρησαν σε φρεσκάρισμα με την έναρξη του Β΄ μέρους, με την ΑΕΚ να έχει πάλι το πάνω χέρι, καθώς ο Άρης συνέχισε να κάνει λάθη στο κέντρο, επιτρέποντας στην αντίπαλό του να φτάνει απειλητικά στην περιοχή του (49′ Σιμάνσκι).

Οι γηπεδούχοι «φώναζαν» πως χρειάζονται αλλαγές και ο Τερζής έκανε την πρώτη κίνηση στο 58′ βάζοντας μέσα Ιτούρμπε και Καμάτσο, και βγάζοντας Λάζαρο και Ντουκουρέ. Έπαιξε δηλαδή χωρίς αμυντικό χαφ, καθώς τον ρόλο αυτό ανέλαβε ο Νταρίντα.

Από την πλευρά του ο Αλμέιδα ως το 68′ πέρασε μέσα τους Άμραμπατ, Μάνταλο και Γιόνσον, ενώ στο 83 ολοκλήρωσε τις κινήσεις του με τους Ζινι και Γκατσίνοβιτς.

Στο 58΄ ο Γκρέι βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και σκόραρε ωραία, ήταν όμως εκτεθειμένος και σωστά ακυρώθηκε το τέρμα του.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με την Ένωση να δείχνει διάθεση μετά το 60′ περισσότερο να διαχειριστεί το προβάδισμά της, παρά να πετύχει και τρίτο γκολ, όπως έκανε ως τότε. Έχει πάντως να έχει ένα δοκάρι με τον πολύ καλό σήμερα Φαν Βέερτ, σκόερ του πρώτου γκολ της.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Άρη δεν έκανε σύντομα άλλες αλλαγές, παρά μόνο όταν φτάσαμε στο 86′ όταν όταν και έβαλε τον Καμαρά αντί του Γκρέι. Γενικότερα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτιάξουν μπροστά τις φάσεις που έκαναν στο Β’ μέρος.  Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι το πρώτο τους κόρνερ το κέρδισαν στο 82′.

Ο Άρης ζήτησε πέναλτι

Η τελευταία αξιόλογη φάση στο ματς έγινε στο 87′ όταν ο Ρουπ έπεσε στην περιοχή από κράτημα του Μουκουντί, με τον διαιτητή Φωτιά πάντως και τον Διαμαντόπουλο στο VAR να λένε ότι το παιχνίδι «παίζεται».

Στα μόλις τρία λεπτά καθυστερήσεων που έδωσε ο Φωτιάς, τίποτα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να παίρνει νίκη ουσιαστικά νίκη τίτλου και να την πανηγυρίζει αναλόγως, έχοντας μάθει και το αποτέλεσμα του Καραϊσκάκη.

Άρης – ΑΕΚ 1-2

Σκόρερ: 17πεν. Γκρέι – 23′ Φαν Βέερτ, 43′ Τσούμπερ

Δοκάρι: 65′ Φαν Βέερτ

Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος, Νταρίντα, Καμαρά – Τσούμπερ, Μάνταλος, Ρότα.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς

Α’ Βοηθός: Χασάν Κούλα

Β’ Βοηθός: Ανδρέας Μεϊντάνας

4ος διαιτητής: Θανάσης Τζήλος