Άρης – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Το έκανε να δείχνει εύκολο

Ο Άρης χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και μπήκε στην πεντάδα.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης: Μία από τις πιο γεμάτες φετινές τους εμφανίσεις έκαναν οι «κίτρινοι» την Κυριακή (8/1) και έτσι επικράτησαν άνετα με 3-0 των Αρκάδων.

Από νωρίς οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι πατούσαν καλύτερα, μπήκαν στη θέση του οδηγού και πήγαν το ματς μέχρι τέλους χωρίς να αμφισβητηθεί η υπεροχή τους. Έτσι μπήκαν στην πεντάδα.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε κάποια μικρά καλά διαστήματα, αλλά αυτά δεν αρκούσαν για να πάρει κάτι. Θα χρειαστεί χρόνο ο Άκης Μάντζιος για να φέρει την ομάδα στα μέτρα του, αφού ο Ηρακλής Μεταξάς του άφησε καμένη γη.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Άρης μετά το 10λεπτο άρχισε να βγάζει τελικές. Τελικά στο 19′ έγινε το 1-0. Από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βγήκε έξω στον Μανού Γκαρσία και εκείνος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία, απείλησαν στο 23′ με τον Νταρίντα και εννιά λεπτά μετά έκαναν το 2-0 με τον Φαμπιάνο. Ξανά από κόρνερ ξεκίνησε η φάση και ο Βραζιλιάνος είδε την μπάλα να του στρώνεται και σκόραρε.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου με τον Αστέρα Τρίπολης να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 40′ με τον Κρεσπί, το σουτ του οποίου κόντραρε. Κάτι δεν λειτουργούσε σωστά για τους Αρκάδες και γι’ αυτό έγινε στο ημίχρονο και η αλλαγή του Γκαρντάφσκι με τον Μπερτόγλιο.

Ανέβηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι, πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο και απείλησαν στο 56′ με τον Κουέστα και στο 57′ με τον Καστάνιο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κρεσπί μείωσε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.  Στη συνέχεια ο Άρης πάγωσε το ματς, είχε μία καλή στιγμή με τον Νταμπό στο 74′ και προς το τέλος πάτησε γκάζι. Απείλησε με Μαντσίνι και από τη δική του σέντρα έγινε το 3-0 του Καμάτσο στο 90′.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 3-0

Σκόρερ: 19′ Μανού Γκαρσία, 32′ Φαμπιάνο, 90′ Καμάτσο

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετεμπο, Μανού Γκαρθία (66’ Νταμπό), Νταριντα (77’ Νταρίντα), Μαντσίνι, Ματεο Γκαρσία, Γκρέι (70’ Καμάτσο).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο (86’ Κωστέας), Ιγκλέσιας, Τιλίκα, Σίτο (76’ Ριέρα), Μπερτόγλιο (46’ Γκαρντάβσκι), Κρεσπί (86’ Καπίγια).