ΑΡΗΣ

ΑΕΚ – Άρης 1-2: Μάγκας, ωραίος και Ευρωπαίος! (vid)

Ο Άρης του Μπούργος πέρασε σαν… άνεμος από το ΟΑΚΑ, απέναντι σε μία θλιβερή ΑΕΚ που αποδοκιμάστηκε έντονα από 15.000 οπαδούς της

ΑΕΚ – Άρης 1-2: Ο Άρης ήταν το (ένα και μεγάλο) «αφεντικό» στο ΟΑΚΑ και η ομάδα που όχι μόνο κέρδισε 1-2 την ΑΕΚ, αλλά πλέον φιγουράρει και στην 3η θέση του πρωταθλήματος έχοντας το προβάδισμα για την Ευρώπη μέσω των πλέι οφ.

Η ομάδα του Μπούργος προηγήθηκε στο 20’ με τον Πάλμα, ο Ρότα ισοφάρισε 8 λεπτά μετά και στο 59’ ο Σάσα έκανε το 1-2.

Θλιβερή η εικόνα της ΑΕΚ μεσοαμυντικά με πολλά λάθη και ατομικά να δείχνει ότι ακόμη και ο Κριχόβιακ μπορεί να κάνει… τσαφ στο χειρότερο σημείο που στοιχίζει στην ομάδα. 15.000 φίλοι της Ένωσης αποδοκίμασαν τους «κιτρινόμαυρους» στα τελευταία λεπτά και στο φινάλε του αγώνα…

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με Τζαβέλλα-Βράνιες στα στόπερ και το ίδιο σχήμα από το Καραϊσκάκη, ενώ στην προθέρμανση παρουσίασε πρόβλημα ο Στάνκοβιτς και έπαιξε βασικός ο Τσιντώτας τελικά.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και στα πρώτα 4 λεπτά είχε πλησιάσει τρεις φορές την εστία της Ένωσης, ενώ ο Τσούμπερ στο 4’ είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Κουέστα. Στο 8’ ο Άρης απείλησε με σουτ του Μαντσίνι, όμως ο Τσιντώτας ήταν στην σωστή θέση και απέκρουσε. Τρία λεπτά ο Καμαρά βρέθηκε τετ α τετ με τον πορτιέρε της ΑΕΚ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, έχοντας «σπάσει» το τεχνικό οφσάιντ από πάσα του Ιτούρμπε. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και είχε καλό ρυθμό, με τους Θεσσαλονικείς να είναι σαφώς πιο απειλητική και να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ. Ο Μοχαμάντι στο 12’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά. Τρία λεπτά μετά πήρε την σκυτάλη ο Αραούχο με δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 14’ οι παίκτες του Άρη ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Βράνιες. Ο Γκάνεα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Βόσνιος στόπερ έκοψε την μπάλα πρώτα με το πόδι και στη συνέχεια με το χέρι στήριξης. Ο Μάντεν έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και ο VAR συμφώνησε μαζί του.

Στο 20’ ο Ματίγια εκτέλεσε εκπληκτικά το φάουλ, αλλά ο Τσιντώτας εκτινάχθηκε στο γάμα του και απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό εκτέλεσε κόρνερ ο Ιτούρμπε, η μπάλα πήγε προς τον Τσιντώτα που δεν κατάφερε να διώξει και από κοντά o Πάλμα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 23’ ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα σε καίριο σημείο και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, ο φορ των κίτρινων γύρισε τον Μαντσίνι, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά το σουτ κόπηκε από τον Τζαβέλλα. Η άμυνα της ΑΕΚ έδειχνε να πελαγοδρομεί απέναντι στους ταχύτατους παίκτες του Άρη και δεν μπορούσε να προσφέρει ασφάλεια στο παιχνίδι της… Μπροστά όμως η ΑΕΚ πίεζε και έψαχνε την στιγμή της.

Στο 28’ τελικά η Ένωση έφερε το ματς στα ίσια με γκολάρα του Ρότα από τα 30 μέτρα, πιάνοντας στον ύπνο τον Κουέστα που ήταν λίγα μέτρα πιο έξω και έτσι έγινε το 1-1. Οι «κιτρινόμαυροι» με την βοήθεια των περίπου 15.000 φίλων τους πίεσαν για φάσεις και για το 2ο γκολ, αλλά η ανασταλτική λειτουργία ήταν κάκιστη και δημιουργούσε πρόβλημα στην ομάδα του Οφρυδόπουλου. Έτσι η μπάλα συνέχιζε να πηγαίνει πάνω-κάτω και ο ρυθμός να δείχνει… τρελός σε ένα ματς ανοιχτό στα πάντα. Και αυτό σαφώς δεν βολεύει την ΑΕΚ ως γηπεδούχο. Ο Άμραμπατ έδειχνε εκτός αγώνα και ήταν κενό για την Ένωση, την ώρα που η Ένωση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απείλησε με σουτ, αλλά δίχως επιτυχία. Αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1 το ημίχρονο μετά από ένα… τρελό 45λεπτο στο ΟΑΚΑ.

Δεν προχώρησαν σε κάποια αλλαγή οι δύο προπονητές στο ημίχρονο, διατηρώντας τις ίδιες ενδεκάδες και στην έναρξη του β’ 45λεπτου. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με δύο σουτ απειλώντας τον Κουέστα, αλλά δίχως να βρει στόχο. Τελικά στο 59’ ο Άρης βρήκε και άλλο γκολ μετά από πολύ μεγάλο λάθος του Κριχόβιακ! Από κόρνερ που έδωσε από λάθος του ο Βράνιες, η μπάλα πήγε στον Καμαρά που σούταρε, ο Τσιντώτας απέκρουσε, ο Κριχόβιακ έκανε… γκέλα στην απόκρουση και από κοντά ο Σάσα με κεφαλιά έκανε το 1-2! Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μέσω VAR μέτρησε ορθώς κανονικά.

Ο Μπούργος αντέδρασε πρώτος και έβαλε Ντουκουρέ και Γκαρσία, ενώ ο Οφρυδόπουλος μετά από 5 λεπτά με Λε Ταλέκ και Τάνκοβιτς με τον Σουηδό πίσω από τον Αραούχο. Ο Σιμάνσκι πριν βγει αλλαγή έχασε μία σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά, ενώ στο 71’ ο Λιβάι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Άρη που έδειχνε πιο ήρεμος στο χορτάρι, απέναντι σε μία ΑΕΚ που δεν είχε τον τρόπο να φτιάξει τελικές μέσα από οργανωμένο παιχνίδι και έκανε συνεχώς σέντρες. Στο 77’ ο Μάνταλος μπήκε στο παιχνίδι αντί του Τσούμπερ για να προσπαθήσει να φτιάξει φάσεις για την ισοφάριση. Δύο λεπτά μετά ο Άρης έφτιαξε μεγάλη φάση με τον Μαντσίνι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Μπούργος έβαλε και τον Μπερτόλιο για φρέσκα πόδια και για να πιέσει την αδύναμη άμυνα της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. H Ένωση έδειχνε άνευρη στο φινάλε, αν και στο 87’ ο Τζαβέλλας έχασε μία πολύ σημαντική ευκαιρία από κοντά για την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις ο αρνητικός απόψε Κριχόβιακ έχασε μία σπουδαία φάση για το 2-2, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ από ιδανικό σημείο.

Και κάπου εκεί, μετά από 7-8 λεπτά καθυστερήσεων τελείωσε το ματς με τον Άρη να κερδίζει 1-2 και 15.000 οπαδούς της ΑΕΚ να αποδοκιμάζουν τους παίκτες.

MVP: Μπορεί ο Άρης να κέρδισε και να πέτυχε δύο γκολ και μάλιστα από στημένα, όμως θα δώσουμε τον τίτλο αυτό στον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος στόπερ ήταν αρχοντικός, ψύχραιμος και παρότι δεν είχε δίπλα του τον κλασικό παρτενέρ του (Μπράμπετς) καθάρισε (μαζί με τον Μπεναλουάν) ότι επικίνδυνο προσπαθούσε να δημιουργήσει η ΑΕΚ στον χώρο ευθύνης του.

UP: Ο Άρης έκανε μια σπουδαία εμφάνιση στο ΟΑΚΑ αφήνοντας πίσω τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Ο Μπούργος παρέταξε μια ομάδα με πλάνο που αντέδρασε όταν ισοφαρίστηκε και που άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ. Μάλιστα άξιζε και μεγαλύτερο σκορ, αφού είχε τις φάσεις για να σκοράρει.

DOWN: Ξεκάθαρα ο Κριχόβιακ. Πολύ κατώτερος των περιστάσεων για την κλάση του και σε σχέση με όσα είχε δείξει στα προηγούμενα ματς. Κάνει «τσαφ» στο δεύτερο γκολ του Άρη, ενώ χάνει και μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 90+4′.

ΑΕΚ – Άρης 1-2: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 28’ Ρότα – 20’ Πάλμα, 59’ Σάσα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2’ Κριχόβιακ, 41’ Άμραμπατ, 57’ Τσούμπερ, 90’ Ρότα – 70’ Μπεναλουάν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (83’ Χατζισαφί), Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (69’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Αμραμπατ (69’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77’ Μάνταλος), Αραούχο

Αρης (Χ. Μπούργος, 4-4-2): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Γκάνεα (89’ Σούντγκρεν), Μαντσίνι (81’ Μπερτόγλιο), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (67’ Ντουκουρέ), Πάλμα (67’ Γκαρσία), Καμαρά (89’ Δεληζήσης)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Άρης 1-2: Μάγκας, ωραίος και Ευρωπαίος! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.