ΑΡΗΣ

Άρης – Ερυθρός Αστέρας 1-2: Έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο

Ο Άρης δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, σε μία δυνατή φιλική αναμέτρηση, κόντρα στους πρωταθλητές Σερβίας.

Το πρώτο του φιλικό αγώνα επί αυστριακού εδάφους έδωσε ο Άρης κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Ο «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 1-2. Θετικά στοιχεία, αλλά χρειάζεται χρόνος.

Με την έναρξη του αγώνα ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή. Ο Άρης προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 15ο λεπτό, με τον Ματέο Γκαρσία να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 21ο λεπτό οι Σέρβοι έχασαν καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Κρίστοβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα, ωστόσο ο Πορτογάλος κίπερ με σωτήρια επέμβαση, έσωσε τον Άρη και διατήρησε το μηδέν.

Στο πρώτο μέρος ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ελαφρώς ανώτερος. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Άρης είχε ακόμα μια στιγμή με τον Ματέο Γκαρσία στο 36′, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία εντός περιοχής.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Άκης Μάτζιος έκανε αρκετές αλλαγές. Στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκαν οι Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπερτόγλιο, Μπρούνο, Μπεναλουάν, Σιαμπάνης. Εκτός πέρασαν οι Ασλανίδης, Μαρμαρίδης, Τσαγκαλίδης, Γκάμα, Ματίγια, Μάνος. Στην κορυφή αγωνίστηκε ο Μπρούνο.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε και πάλι καλύτερα στο γήπεδο. Μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και ο Μπάμπιτς με κεφαλιά νίκησε τον Σιαμπάνη και έκανε το 1-0.

Στο 75ο λεπτό ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Πίεσε ψηλά και έκλεψε την μπάλα. Ο Μπερτόγλιο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπάμπιτς, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματέο Γκαρσία, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ψηλά.

Δύο λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν νέο πέναλτι. Ο Ο Μπερτόγλιο ανέλαβε την εκτέλεση και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Πόποβιτς έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Στο 81ο λεπτό ήταν η σειρά των Σέρβων να εκτελέσουν πέναλτι. Ο Μπακαγιόκο μπήκε στην περιοχή και ο Μπαγκαλιάνης τον ανέτρεψε αντικανονικά σύμφωνα με τον διαιτητή. Ο Κάνγκα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Κουέστα (46’ Σιαμπάνης), Μαρμαρίδης (46’ Σούντγκρεν), Ασλανίδης (46′ Μπεναλουάν), Δεληζήσης, Γκάνεα (80′ Μαρτίνης), Ματίγια (46′ Σάκιτς), Κριμιτζάς (80′ Λούκας Σάσα), Μπρούνο Γκάμα (46′ Μαντσίνι), Ματέο Γκαρσία (82′ Χατζηπιρπιρίδης), Τσαγκαλίδης (46′ Μπερτόγλιο), Μάνος (46′ Μπρούνο Φελίπε).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Πόποβιτς, Γκάγιτς (66’ Μπακαγιόκο), Μπάμπιτς (66’ Ντέγκενεκ), Ίβανιτς (66’ Εράκοβιτς), Πάνκοφ (66’ Σανόγκο), Κατάι (Κάνγκα), Πέτροβιτς (66’ Φάλκο), Νίκολιτς (66’ Σρνιτς), Ρόντιτς (46’ Γκόμπελιτς), Μπεν (66’ Γκάβριτς), Κρστόβιτς (66’ Πάβκοφ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ερυθρός Αστέρας 1-2: Έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.