ΑΡΗΣ

Ο Άρης με ήρωα τον Κουέστα απέκλεισε την ΑΕΚ στα πέναλτι (vid)

Ο Άρης απέκλεισε την Κυπελλούχο ΑΕΚ σε ματς θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι με τον Κουέστα να είναι ο ήρωας με δύο αποκρούσεις

Ο Άρης πήρε το θρίλερ στο «Κλ. Βικελίδης» και απέκλεισε στα πέναλτι την ΑΕΚ με ήρωα τον τερματοφύλακά του Χουλιάν Κουέστα. Ο Ισπανός πορτιέρε απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία και έδωσε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το ζευγάρι πήγε μέχρι το τέλος. Στο 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση και κρίθηκε στα πέναλτι. Ο Άρης ευστόχησε σε 4 στα 5 αλλά η ΑΕΚ είχε δύο άστοχες με τα πέναλτι των Βίντα, Πόνσε, να αποκρούει ο Κουέστα. Ήρωας για την ομάδα του Μάντζιου, ο Ισπανός.

Ο Άρης φάνηκε να το θέλει περισσότερο. Και φάνηκε με βάση την στρατηγική του. Περίμενε όσο έπρεπε, πήρε ουσιαστικά τα ηνία για ένα 10λεπτο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και εκεί τιμώρησε την ΑΕΚ με το γκολ της ισοφάρισης. Αντίθετα, η ομάδα του Αλμέιδα για ακόμα μια φορά φλύαρη, είχε την μπάλα στην κατοχή της αλλά χωρίς να κάνει τρελές φάσεις.

Εμπνεύσεις μάλιστα όπως η παρουσία τελικά του Αραούχο ως 8άρι στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης φάνηκε πως δεν έδωσαν κάτι στους φιλοξενούμενους.

Γενικά, η ΑΕΚ είχε την μπάλα και την κατοχή. Δεν έκανε όμως φάσεις που θα πρέπει να χτυπιέται πως αποκλείστηκε. Ο Άρης ήταν πιο σοβαρός στην στραητιγική του. Περιμένε και προσπαθούσε όποτε επέτρεπαν οι συνθήκες να φύγει προς την επίθεση. Ούτε ο Άρης είχε φοβερές ευκαιρίες αλλά φάνηκε να έχει ένα πιο στρωτό πλάνο.

Αρης: Με ήρωα τον Κουέστα

Καλό το πρώτο ημίχρονο είχε τις φάσεις του. Στο 11′ ο Βίντα σκοράρει αλλά ο Μήτογλου έχει βρει την μπάλα στην κεφαλιά πάσα και ακυρώνεται ως οφσάιντ το τέρμα. Στο 23′ λάθος του Γιόνσον μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του Σαβέριο μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Τρία λεπτά αργότερα σκοράρει ο Μορόν αλλά είναι οφσάιντ. Μεγάλες ευκαιρίες στο δίλεπτο 32′-33′ από τον Βίντα. Πρώτα τετ α τετ που έβγαλε ο Κουέστα και στη συνέχεια σουτ μετά από το κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ. Ευκαιρία για τον Άρη στο 35′ με την προβολή του Νταρίντα να φεύγει άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από το κόρνερ, σύγχυση στην άμυνα του Άρη, σουτ του Γκατσίνοβιτς η μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-1. Η ΑΕΚ γενικά ήταν πιο επιθετική σε αυτό το πρώτο διάστημα του αγώνα. Ο Άρης προσπαθούσε να χτυπήσει σε κενούς χώρους και αντεπιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο κυριραχικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε λίγο καλύτερα, κράτησε λίγο περισσότερο την μπάλα και αυτό του έδωσε γκολ σχετικά νωρίς. Στο 58′ από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ο Μορόν με κεφαλιά ισοφάρισε. Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλό τέμπο αλλά και πάλι η ΑΕΚ πήρε την μπάλα από το 60′ και μετά. Χωρίς όμως να κάνει μεγάλη φάση. Πλην ενός σουτ του Άμραμπατ στο 82′ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα ψηλά.

Η παράταση είχε ουσιαστικά δύο μεγάλες στιγμές. Στο 105 σε σουτ του Πόνσε, η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρόουζ. Και στο 113′ μετά από κόρνερ, ο Ρόουζ είδε την μπάλα μπροστά του από διώξιμο του Αθανασιάδη αλλά το σουτ του πήγε ψηλά άουτ.

Το ζευγάρι πήγε τελικά στα πέναλτι, που εκεί ο Κουέστα έδωσε την πρόκρριση με δυο αποκρούσεις.

• Γκολ: Μορόν 58′ / Γκατσίνοβιτς 45′ +1
  • Κόκκινες: –
  • Κίτρινες: Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο / Σιντιμπέ, Ρότα, Πήλιος, Μάνταλος, Πισάρο, Αθανασιάδης, Μήτογλου.
  • Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)
  • Βοηθοί: Τοντόροβιτς (Μυαροβούνιο), Γιοβάνοβιτς (Μαυροβούνιο)
  • VAR: Ζέμπετς (Μαυροβούνιο)

Πέναλτι

Φαμπιάνο 1-0, Βίντα (απόκρουση Κουέστα), Μορόν 2-0, Φαν Βέερτ 2-1, Φετφατζίδης (άουτ), Πόνσε (απόκρουση Κουέστα), Νταρίντα 3-1, Πινέδα 3-2, Βερστράτε 4-2.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια (106′ Φεράρι), Μπράμπετς (38′ Ρόουζ), Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Ντουκουρέ (53′ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (90′ Βερστράτε), Νταρίντα, Σαβέριο (54′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα: Αθανασιάδης, Ρότα (73′ Αραούχο), Σιντιμπέ (62′ Πήλιος), Μήτογλου, Βίντα, Γιόνσον, Μάνταλος (83′ Φερνάντες), Άμραμπατ (83′ Πισάρο), Γκατσίνοβιτς (106′ Φαν Βέερτ), Πινέδα, Τσούμπερ (74′ Πόνσε).

Η ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ INTERWETTEN! 21+

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Άρης με ήρωα τον Κουέστα απέκλεισε την ΑΕΚ στα πέναλτι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).