Άρης – Παναθηναϊκός 1-2: Μεγάλη νίκη με ανατροπή

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη και, μάλιστα, με ανατροπή!

Ο Άρης προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα με γκολ των Μαντσίνι και Παλάσιος, επικράτησε 2-1 και τόνωσε την ψυχολογία του εν όψει της συνέχειας στη Super League.

Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Ιτούρμπε γύρισε στον Οντουμπάτζο, εκείνος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Σάρλια και κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Ο Άρης προσπαθούσε κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον Οντουμπάτζο, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ. Στο 11′ απείλησε με τον Μαντσίνι (σουτ που απέκρουσε ο Κουέστα) και στο 31′ ο αφύλακτος Κουρμπέλης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μπερνάρ. Είχε μεσολαβήσει ένα σουτ του Καμαρά στο 29′, που πέρασε πολύ ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 36′. Ο Πέρεθ έκανε βαθιά μπαλιά, ο Ιωαννίδης κατέβασε ωραία, απέφυγε τον Φαμπιάνο και έδωσε στον Μαντσίνι, ο οποίος βρήκε δίχτυα προ κενής εστίας χωρίς να πανηγυρίσει. Έτσι γράφτηκε η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μαντσίνι σέντραρε, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν εξίσου απειλητικός με το πρώτο ημίχρονο. Δεν αισθάνθηκε πάντως την παραμικρή πίεση. Κρατούσε το 1-1 με άνεση.

Ο Γιοβάνοβιτς έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, βάζοντας τον Παλάσιος αντί του Τσέριν και λίγο αργότερα φρέσκαρε τις γραμμές (Σπόραρ αντί Ιωαννίδη, Κλάινχαϊσλερ αντί Μαντσίνι).

Στο 79′ ο Πούχατς πέρασε στη θέση του Χουάνκαρ, ο οποίος δέχθηκε ένα χτύπημα στον αστράγαλο, και ο Βέρμπιτς σε εκείνη του Μπερνάρ.

Το ματς είχε νικητή κι αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Το ρολόι σημάδευε το 86′, όταν από κόρνερ του Βέρμπιτς και κεφαλιά του Σάρλια, ο Παλάσιος βρήκε δίχτυα με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Ετέμπο (83′ Γκρέι), Νταρίντα, Πάλμα (70′ Χριστοδουλόπουλος), Ματέο Γκαρσία (83′ Νταμπό), Ιτούρμπε (65′ Ρουπ), Καμαρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (79′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν (63′ Παλάσιος), Μαντσίνι (74′ Κλάινχαϊσλερ), Μπερνάρ (79′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (73′ Σπόραρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Παναθηναϊκός 1-2: Μεγάλη νίκη με ανατροπή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.