Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Ανατροπή με ένα light πέναλτι και δύο γκολ σε πέντε λεπτά – Σύρραξη στο φινάλε και αποβολή Λουτσέσκου! (vid)

Με ένα αυστηρό πέναλτι μέσω VAR και δύο γκολ σε ένα 5άλεπτο ο ΠΑΟΚ γύρισε και πήρε το ματς στο «Βικελίδης».

Ο Άρης προηγήθηκε, είχε και δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος ο ΠΑΟΚ (1-2) ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο Χαριλάου! Αποβολή Λουτσέσκου, ένταση, διακοπή στο φινάλε και ένα αυστηρό πέναλτι, «σημάδεψαν» το ντέρμπι στο «Βικελίδης». Δείτε εδώ τις φάσεις και τα γκολ

Ένα ντέρμπι Άρης – ΠΑΟΚ που τα είχε όλα! Τον Άρη να προηγείται, να είναι απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, να βρίσκει και δεύτερο γκολ που δεν μέτρησε, να έχει και τρία δοκάρια, αλλά στο τέλος τον ΠΑΟΚ να είναι εκείνος που έφυγε με τη νίκη (2-1) από το «Βικελίδης» ανατρέποντας το εις βάρος του 1-0 μέσα σε πέντε λεπτά, ισοφαρίζοντας αρχικά με ένα μάλλον αυστηρό πέναλτι, ειδικά αν συνυπολογιστεί οτι καταλογίστηκε μετά από on field review!

Ένα παιχνίδι που άργησε να τελειώσει! Διακοπή στο 90′, αποβολή Λουτσέσκου για εξύβριση και σύρραξη μεταξύ… όλων όσων βρίσκονταν στους δύο πάγκους και όχι μόνο!

Δύο γκολ και τρία δοκάρια ο Άρης, αλλά μέτρησαν τα… μισά!

Ένα εξαιρετικό τελείωμα του Λουίς Πάλμα στο 12′ έκρινε το παιχνίδι στο «Βικελίδης» με τον επιθετικό από την Ονδούρα να σκοράρει μετά από 9 παιχνίδια, το πρώτο του γκολ μέσα στο 2023!

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου ίσως να είναι και… light για την εικόνα και τις ευκαιρίες που είχε το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 23′ μετά τη σέντρα του Ιτούρμπε στον ανενόχλητο Γκαρσία, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο ύψος της μπάλας και να πιάσει την κεφαλιά, να έχουν και τρία δοκάρια (!) από τα οποία καταγράφονται τα δύο. Στις κεφαλιές των Ιτούρμπε και Φαμπιάνο μέσα σε ένα λεπτό (38′-39′) και 10 λεπτά νωρίτερα με τον Καμαρά το οποίο θεωρείται μη γενόμενο, αφού ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του μετά την ολοκλήρωση της ενέργειας του Μαυριτανού. Πολύ οριακή φάση. Ο Μαυριτανός σκόραρε στο 42′, αλλά ούτε αυτή η τελική μέτρησε στην στατιστική, αφού και πάλι υποδείχθηκε (σωστά) σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό!

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ που πέρα από την διπλή επέμβαση του Σιαμπάνη στο 33′ αρχικά στην κεφαλιά του Κάργα και στη συνέχεια στην προβολή του Ολιβέιρα, δεν απείλησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο του.

Άρης – ΠΑΟΚ: Ανατροπή σε ένα 5λεπτο!

Τρεις μαζεμένες αλλαγές ο Λουτσέσκου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με Σάστρε, Σβαμπ και Τάισον να είναι τα νέα πρόσωπα στην 11άδα. Ο ΠΑΟΚ βελτιωμένος μεν, αλλά το ματς δεν έχει τίποτα μέχρι το 64′. Όταν οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Μπράμπετς στον Σβάμπ. Ο διαιτητής Αλ Χακίμ χωρίς να έχει δει το μαρκάρισμα, μετά από on field review καταλόγισε την παράβαση, η οποία προκάλεσε διαμαρτυρίες. Ο… παθών ανέλαβε και την εκτέλεση για να στείλει τη μπάλα από τη μια και τον Σιαμπάνη από την άλλη για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι χάνουν το μυαλό τους μετά το γκολ της ισοφάρισης, οι του ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύονται και μέσα σε πέντε λεπτά γυρίζουν τούμπα το ματς. Ο Ζίβκοβιτς στο 73′ κάνει το 1-2, γκολ που αρχικά ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ (στον Σοάρες), αλλά μέσω VAR, μέτρησε κανονικά!

Αποβολή Λουτσέσκου για εξύβριση, διακοπή στο ματς και ένα κουβάρι οι δύο πάγκοι!

Η συνέχεια έχει πολλή ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με την αναμέτρηση να διακόπτεται στις καθυστερήσεις λόγω ρίψης αντικειμένων, τον Λουτσέσκου να αποβάλλεται για εξύβριση και εκτόξευση αντικειμένου (!), τον Θόδωρο Καρυπίδη να κατεβαίνει έξαλλος στον αγωνιστικο χώρο και τις  δύο αποστολές των ομάδων να γίνονται μια και… ένα κουβάρι για κάμποσα λεπτά. Μετά από επτά λεπτά καθυστέρηση και 14 λεπτά έξτρα χρόνο, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς να διαφοροποιείται το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2

Σκόρερ: 12′ Πάλμα – 68′ Σβαμπ, 73΄Ζίβκοβιτς

Άρης (Τόλης Τέρζης): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Μαζικού (86′ Πίρσμαν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ετέμπο (87′ Νταμπό), Γκαρσία (80′ Γκρέι), Πάλμα (86′ Χριστοδουλόπουλος), Iτούρμπε (79′ Καμάτσο), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46′ Σάστρε), Κουλιεράκης, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (46′ Τάισον), Ολιβέιρα (62′ Tόμας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Ανατροπή με ένα light πέναλτι και δύο γκολ σε πέντε λεπτά – Σύρραξη στο φινάλε και αποβολή Λουτσέσκου! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!