Άρης – Βόλος 0-2: Περάστε κόσμε, μόνο για ντέρμπι το «Βικελίδης»!

Άρης - Βόλος 0-2: Νέο πισωγύρισμα για τους «κιτρινόμαυρους». Δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο οι Θεσσαλοί!

Άρης Βόλος 0-2: Τρεις τελικές, δύο γκολ ο Βόλος στο «Βικελίδης» και το σύντομο νικηφόρο σερί του Άρη έλαβε τέλος!

Πέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα, πήρε βαθμό ο Απόλλωνας, ο ΟΦΗ και η Λαμία. Διπλό και ο Βόλος! Το «Βικελίδης» αποτελεί πλέον αγαπημένο προορισμό των μικρομεσαίων της Super League!

Μόνο στα ντέρμπι γίνεται φέτος έδρα το «Βικελίδης». Μετά τον ΟΦΗ, τον Απόλλωνα, τον ΠΑΣ Γιάννινα, τη Λαμία και ο Βόλος πήρε το κάτιτις του στο Χαριλάου. Και… πλούσιο, αφού με δύο γκολ σε έξι λεπτά, στις δύο από τις τρεις τελικές που είχαν στο ματς οι «κυανέρυθροι», η ομάδα της Μαγνησίας πήρε το μάξιμουμ. Τους τρεις βαθμούς, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των «κιτρινόμαυρων» που συνεχίζουν τα… μπρος – πίσω! 15-3 οι τελικές για τους γηπεδούχους στο ματς!

Απόντος του Φαμπιάνο, ο Κυριάκος Ασλανίδης ξεκινάει βασικός, καταγράφοντας την πρώτη παρουσία του στο βασικό σχήμα του Άρη. Ο 19χρονος κεντρικός αμυντικός είναι το νέο πρόσωπο στην 11άδα μαζί με τον Γκάνεα αντί του τραυματία Λούμορ και τον Ματέο Γκαρσία στη θέση του Ιτούρμπε.

Από πλευράς Βόλου, επιστρέφει ο πρώτος σκόρερ του, αλλά και του πρωταθλήματος, Τομ Φαν Βερτ που εξέτισε.

Κατοχή πάνω από 70% έχει ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, με τους Θεσσαλούς να περνάνε σπάνια τη μεσαία γραμμή και να μην καταγραφούν ούτε τελική στα πρώτα 45′!

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 5′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο προωθημένος Μπράμπετς έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

«Καλό ταξίδι Άλκη»

Στο 19′ το παιχνίδι σταματάει, στην ηλικία που σταμάτησε να χτυπάει και η καρδιά του αδικοχαμένου Άλκη. Όλοι όρθιοι και χειροκροτούν! «Καλό ταξίδι Άλκη», το μήνυμα στα μάτριξ του «Βικελίδης».

Φάση διαρκείας στο 31′ για τους «κιτρινόμαυρους», με το σουτ του Ματίγια αρχικά να σταματάει στη πλάτη του Άλχο και εκείνο του Εντιαγέ να το εξουδετερώνει εύκολα ο Παπαδόπουλος.

O Άρης απειλεί και στο 37′, πάλι από κόρνερ. Ο Ασλανίδης βρίσκεται χωρίς αντίπαλο στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Παπαδόπουλος παραχωρεί νέο κόρνερ στο σουτ του νεαρού κεντρικού αμυντικού.

Αρκετή γκρίνια και λίγες φάσεις!

Το δεύτερο ημίχρονο είναι πιο άνοιχτο, ο Βόλος βγαίνει από το «καβούκι» του, αλλά και πάλι δεν απειλεί τον Σιαμπάνη. Λιγότερο απειλητικός στο δεύτερο 45λεπτο και ο Άρης που έδειξε σημάδια κούρασης, αλλά και εκνευρισμού, αφού αρκετές φορές τόσο οι ποδοσφαιριστές, όσο και ο πάγκος, ασχολήθηκαν περισσότερο με τον διαιτητή, παρά με το παιχνίδι.

Ένα φαλτσαριστό σουτ του Μαντίνι στο 65′, η πρώτη καλή στιγμή που έβγαλε δύσκολα ο Κλέιμαν που αντικατέστησε τον τραυματία Παπαδόπουλο στο ημίχρονο.

Τρεις τελικές, δύο γκολ ο Βόλος!

Μέσα σε έξι λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν δύο φορές δίχτυα. Τρεις τελικές στο ματς, οι δύο εξ αυτών κατέληξαν στα δίχτυα. Σκόρερς οι δύο (από τις τέσσερις αναγκαστικές) αλλαγές του Κώστα Μπράτσου. Πρώτα ο Σοάρες στο 80′ μετά από λάθος του Εντιαγέ και έξι λεπτά αργότερα ο Κορέα για το τελικό 0-2!

Άρης – Βόλος – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Άλεξ Σοάρες. Ο Πορτογάλος στη δεύτερη τελική του Βόλου στην αναμέτρηση σκοράρει. Γκολ που έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλούς!

Up: Ζαν Μπαριέντος. Ο Ουρουγουανός μέσος του Βόλου ήταν μακράν οτι πιο δραστήριο είχαν να επιδείξουν οι Θεσσαλοί στο χορτάρι του «Βικελίδης».

Down: Από λάθος του Μπαντού Εντιαγέ στο κέντρο ξεκινάει η φάση στην οποία ανοίγει το σκορ ο Βόλος και ο δρόμος για το τρίποντο των Θεσσαλών.

Διαιτητής: Κώστας Περράκης. Το σου του Ματίγια στο 31′ βρίσκει στη πλάτη του Άλχο, σωστά ο ρέφερι δεν «τσίμπησε» στις φωνές του Ματίγια για πέναλτι. Ούτε στο 39′ υπάρχει κάτι το μεμπτό στο κράτημα του Ασλανίδη από τον Γκιουλέν.

Σκόρερ: 80′ Σοάρες, 86′ Κορέα

Κίτρινες: 63′ Γκάνεα, 90+1′ Ιτούρμπε – 15′ Φεράρι, 34′ Άλχο, 59′ Μπαριέντος

Κόκκινες: –

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (84′ Σάκιτς), Μπράμπετς, Ασλανίδης, Γκάνεα, Ματίγια (72′ Ιτούρμπε), Σάσα, Εντιαγέ (84′ Μάνος), Μαντσίνι (72′ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (58′ Γκάμα), Καμαρά.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος (46′ Κλέιμαν), Άλχο (73′ Πουρίτα), Ρίνερ, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατέν (12′ Ρομέρο), Μπαρτόλο, Ορός, Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Βόλος 0-2: Περάστε κόσμε, μόνο για ντέρμπι το «Βικελίδης»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!