Ασταμάτητη η Λίβερπουλ – Έριξε «τεσσάρα» στη Νιουκάστλ με σούπερ Σαλάχ και στρογγυλοκάθισε στην κορυφή

Η Λίβερπουλ διέλυσε τη Νιούκαστλ και δεν την κουνάει κανείς από την κορυφή της Premier League.

Ασταμάτητη είναι η Λίβερπουλ, η οποία «διέλυσε» με 4-2 και τη Νιουκάστλ και στρογγυλοκάθισε για τα καλά στην κορυφή της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τρέχει ένα τρομερό αήττητο σερί από τις 30 Σεπτεμβρίου και συνέχισε τις υψηλές «πτήσεις» και το 2024, παίρνοντας μάλιστα διαφορά τριών πόντων στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μο Σαλάχ έκανε το πρωτοχρονιάτικο δώρο στην ομάδα του, λίγο πριν αναχωρήσει για το Copa Africa, πετυχαίνοντας δύο τέρματα και μοιράζοντας μία ασίστ.

Μπορεί στο 22ο λεπτό να έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο τίποτα δεν πτόησε τον Αιγύπτιο που τα έκανε όλα.

Οι «κόκκινοι» χρειάστηκαν 49 λεπτά προκειμένου να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, όταν και άνοιξε το σκορ ο Σαλάχ.

Το παιχνίδι απέκτησε μία «άγρια» ομορφιά, με έξι γκολ σε ένα ημίχρονο και αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες.

Ο Ίσακ στο 54′ βρήκε την απάντηση φέρνοντας στα ίσια το ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι μέσα σε τέσσερα λεπτά έσβησαν τις ελπίδες των «ασπρόμαυρων». Τζόουνς και Χάκπο βρήκαν δίχτυα στο 74′ και 78′ αντίστοιχα, με το κερασάκι στην «τούρτα» να μπαίνει από τον Αιγύπτιο σταρ στο 86′.