Ασταμάτητος ΠΑΟΚ πάτησε κορυφή, πέρασε από την Τρίπολη με «τεσσάρα» και «ήρωες» Μουργκ – Ντεσπόντοφ

«Σίφουνας» ο ΠΑΟΚ, επικράτησε και του Αστέρα Τρίπολης με 1-4 και πάτησε, έστω και προσωρινά, κορυφή.

«Ασταμάτητος» ο ΠΑΟΚ, επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 1-3 στο πλαίσιο της 14ης της Super League και πάτησε κορυφή, μετρώντας πέντε σερί νίκες.

Ο Τόμας Μουργκ έπαιξε για ακόμα ένα παιχνίδι πρωταγωνιστικό ρόλο, σκοράροντας δύο φορές, ενώ το 4ο του γκολ με τα «ασπρόμαυρα» πέτυχε ο Ντεσπόντοφ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν είχε στη διάθεσή του τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και τον Τάισον που αποτελούν δύο από τα βασικότερα «γρανάζια» της ασπρόμαυρης μηχανής. Ο Μπάμπα επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα μετά από περίπου 40 ημέρες.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά και μάλιστα έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ, με τον Κοτάρσκι ωστόσο να κρατάει το μηδέν.

Οι «ασπρόμαυροι» χρειάστηκαν 15 λεπτά για να ανεβάσουν ρυθμό, να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να πιέσουν την αντίπαλη εστία. Στο 25ο λεπτό η κατοχή ήταν στο 65%-35% υπέρ του Δικεφάλου, έχοντας και μία παραπάνω τελική.

Στο 35ο λεπτό ήρθε και το γκολ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τόμας Μουργκ να είναι και πάλι ο σκόρερ, φτάνοντας τα έξι τη φετινή σεζόν. Ο Αυστριακός εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα μετά από σουτ του Κωνσταντέλια, πέρασε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε σε άδεια εστία.

Ο Δικέφαλος πίεσε και για δεύτερο τέρμα, έπαιξε δημιουργικό ποδόσφαιρο, σκόραρε μάλιστα ξανά με τον Σαμάτα, ο οποίος ωστόσο ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος, με το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την κατοχή και στο δεύτερο ημίχρονο και με υπέροχη ασίστ του Σαμάτα, ο Ντεσπόντοφ έκανε το 0-2.

Ωστόσο, οι Αρκάδες είχαν γρήγορη απάντηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζουγκάνοβιτς μείωσε στο σκορ, εκμεταλλευόμενος λάθος έξοδος του Κοτάρσκι, βάζοντας ξανά στο ματς την ομάδα του.

Ωστόσο, ένα νέο λάθος, αυτή τη φορά από την ανάποδη πλευρά και τον Άλβαρες, έφερε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τόμας Μουργκ, ο οποίος στο 69ο λεπτό έκανε το 1-3 για τον Δικέφαλο.

Στο 90ο λεπτό, ο Ντεσπόντοφ σκόραρε ξανά από κοντά και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην «ασπρόμαυρη» νίκη, με το 1-4 να είναι το τελικό σκορ.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο (Βαγιέντε 76’), Καλτσάς (Ντιαρά 90′, Ζουγλής (Μάντσης 76’), Μπαρτόλο (Γκος 27’), Μιριτέλο (Σίτο 76’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 73’), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ (Μεϊτέ 73’), Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας (Τόμας 81’), Σαμάτα (Τζίμας 89’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασταμάτητος ΠΑΟΚ πάτησε κορυφή, πέρασε από την Τρίπολη με «τεσσάρα» και «ήρωες» Μουργκ – Ντεσπόντοφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.