Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά σκόραραν 6 φορές σε ένα «Χ» που δεν άξιζε (και δεν ήθελε) κανένας

Σε μια ματσάρα επιπέδου Premier League, Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά έμειναν στο 3-3

Ματσάρα επιπέδου Premier League ήταν το Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά, σε μια αναμέτρηση που σημειώθηκαν 6 τέρματα (3-3) που όμως δεν ήταν ικανά να δώσουν σε κανέναν τη νίκη.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η καθεμία καθώς, ο Αστέρας Τρίπολης παλεύει για την κατάκτηση της 6ης θέσης και την είσοδο στα play off και η Κηφισιά για να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην Stoiximan Super League.

Στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, ο Αστέρας παρατάχθηκε με επτά αλλαγές στην αρχική 11άδα του Αστέρα σε σχέση με τον πρόσφατο αγώνα με τον Ολυμπιακό, με την επιστροφή του Μιριτέλο που πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο να είναι άκρως κομβική.

Στον αντίποδα, τέσσερις αλλαγές υπήρχαν και στο αρχικό σχήμα της Κηφισιάς του Κώστα Μπράτσου σε σχέση με την 11άδα της Λεωφόρου και την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», ήταν γεμάτο από κάθε άποψη με τα δίχτυα να κουνιούνται πέντε φορές και τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με σκορ 3-2.

Αρχικά, στο 14΄, ο Οζέγκοβιτς έβαλε γρήγορα τους φιλοξενούμενος μπροστά στο σκορ, με τον Μιριτέλο στο 32΄να φέρνει στα ίσια το παιχνίδι.

Πολύ σύντομα όμως, η Κηφισιά πήρε και πάλι κεφάλι, τέσσερα λεπτά αργότερα με δράστη τον Γιόβαντσιτς. Σε λιγότερο όμως από δέκα λεπτά, οι Αρκάδες φέρανε και πάλι τούμπα το ματς, με σκόρερς τους Γιαμπλόνσκι στο 40΄και Ρεγκίς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μισού.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του ρυθμού και αυτοί που έκλεισαν τον Αστέρα στα καρέ του, με τον Τσιφτσή να επεμβαίνει αρκετές φορές για να γλιτώσει από τα χειρότερα τον Αστέρα.

Ένα κόρνερ όμως στο 73΄ήταν αρκετό για να φέρει την ισοφάριση με τον Βαφέα να χρίζεται σκόρερ με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή. Ένα γκολ που ελέγχθηκε και μέτρησε μέσω VAR.

Έπειτα και από το 6ο γκολ στην αναμέτρηση, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω όμως το τελικό 3-3 παρέμεινε σε ένα «Χ» που δεν άξιζε και δεν ήθελε κανένας.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε τους 31 πόντους και βρίσκεται στην 7η θέση, τρεις πόντους κάτω από την τελευταία θέση που οδηγεί στα play off, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Λαμία.

Από την άλλη, η Κηφισιά με αυτόν τον πόντο, ξεκόλλησε προς στιγμή από τη θέση του ουραγού, φτάνοντας τους 18 βαθμούς, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 3-3

Σκόρερς: Οζέγκοβιτς 14΄, Μιριτέλο 32΄, Γιόβαντσιτς 36΄, Γιαμπλόνσκι 40΄, Ρεγκίς 45΄, Βαφέας 73΄

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς):  Τσιφτσής, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (78΄Άλβαρεζ), Λύρατζης, Γκος (46′ Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (79΄Σουρλής), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (79΄Μάντζης), Καλτσάς (67΄ Παλάσιος) ,Μιριτέλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Τεσέιρα, Μιλίσεβιτς, Γκόμπελιτς (69΄Σπίνος), Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς (90΄ Παρράς), Μπιφουμά,  Μενέντες (62′ Τετέι), Γιόβαντσιτς (46′ Σολόα), Μπαρμπόσα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά σκόραραν 6 φορές σε ένα «Χ» που δεν άξιζε (και δεν ήθελε) κανένας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.