Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 3-0: Την ισοπέδωσε σε ένα ημίχρονο

Στο πρώτο ματς του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του ο Αστέρας Τρίπολης έκανε πλάκα στη Λαμία και τη νίκησε με 3-0.

Καλός προπονητής, καλή ομάδα. Συνήθως έτσι πάει και φάνηκε αυτό και στο Αστέρας ΤρίποληςΛαμία. Εκεί που τα πάντα τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο πρώτο ματς του Άκη Μάντζιου στον «κιτρινομπλέ» πάγκο οι Αρκάδες έκαναν το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι. Όποιος το είχε ξεχάσει, θυμήθηκε ότι αυτή η ομάδα έχει ποιότητα και απλώς χαντακωνόταν από τον Ηρακλή Μεταξά.

Οι παίκτες είχαν διάθεση, έπαιξαν ποδόσφαιρο και πάτησαν σε κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο τη Λαμία. Το σκορ στο 31′ έγραφε 3-0 και αυτό έμεινε έως το φινάλε. Σοκαριστική η εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι για ένα ακόμη ματς με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο τους απογοήτευσαν. Σίγουρα παρέλαβε ένα ιδιαίτερα προβληματικό σύνολο, αλλά προς το παρόν βελτίωση δεν υπάρχει.

Μπορεί το πρώτο τέταρτο του ματς να ήταν αναγνωριστικό, όμως, στη συνέχεια μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και έκανε ό,τι ήθελε. Αφού στο 16′ ο Ριέρα προειδοποίησε, δύο λεπτά μετά έγινε το 1-0. Από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, ο Γκαραβέλης απέκρουσε και ο Μουνάφο παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 1-0.

Ακολούθησε κατηφόρα! Με εξαίρεση ένα σουτ του Γιακουμάκη στο 23′ οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα και στο 24′ έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Αντέτζο. Στο 31′ έγινε και το 3-0 με τον Σίτο να κάνει την πάσα και τον Κρεσπί να τελειώνει τη φάση. Ο τελευταίος ήταν ο δημιουργός και του προηγούμενου γκολ.

Βλέποντας την εικόνα της Λαμίας ο Παντελίδης έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο. Μεταξύ αυτών ήταν και ο χειρότερος παίκτης του ματς Αντέτζο, ο οποίος σε τρία παιχνίδια πρωταθλήματος στον δεύτερο γύρο φέρει ευθύνη σε τουλάχιστον τέσσερα γκολ.

Σταδιακά η Λαμία ισορρόπησε. Έπαιξε ρόλο, βέβαια, και η απόφαση των γηπεδούχων να αφήσουν το πόδι από το γκάζι. Όσο περνούσε ο χρόνος, γινόταν και πιο διαδικαστικό το ματς. Υπήρχαν κάποιες τελικές, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Έκαναν ντεμπούτο για τους φιλοξενούμενους οι Βέργος και Μαρτίνεθ κυρίως για να μπουν στο κλίμα εν όψει της συνέχειας.

Τσιλούλης και Μανούσος είχαν δύο φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο για να βρει η Λαμία το γκολ της τιμής. Αυτό δεν ήρθε, ενώ μία καλή στιγμή είχε και ο Μπερτόγλιο στο 72′. Από κάποια φάση και μετά το μυαλό και των δύο ήταν στο επόμενο ματς και έτσι το 3-0 έμεινε έως το φινάλε.

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 3-0

Σκόρερ: 18′ Μουνάφο, 24′ αυτ. Αντέτζο, 31′ Κρεσπί

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (87’ Σανταφέ), Κρέσπι (77’ Τιλίκα), Ριέρα (46’ Μπαρτόλο), Σίτο (67’ Μπερτόγλιο), Μπαράλες (87’ Κωστέας).

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο (46’ Τζανετόπουλος), Κορνέζος, Γκοράνοφ (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Γιακουμάκης (46’ Ρόμανιτς), Τσιλούλης (58’ Βέργος), Ντε Βινσέντι, Μανούσος (68’ Μαρτίνεθ).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Παναθηναϊκός: Ο Πούχατς έκανε κλικ με το καλημέρα

ΠΑΟΚ: Κινητικότητα για Κοτάρσκι και στο ντέρμπι με τον Άρη

Διαιτησία: Η φάση στο ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ που θα «χάσουν» οι 9 στους 10 διαιτητές, αλλά όχι ο VAR!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 3-0: Την ισοπέδωσε σε ένα ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.