Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-1: Λύτρωση με Άλβαρεζ στο 90′ για τους Αρκάδες!

Με συναρπαστικό φινάλε στην Τρίπολη ξεκίνησαν τα play out με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί του Παναιτωλικού με 2-1.

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός περιλάμβανε το σημερινό εναρκτήριο πρόγραμμα του μίνι πρωταθλήματος των play out της Super League 1, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1 χάρη σε γκολ του Άλβαρεζ στο 90′.

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου, οι Αρκάδες κατέλαβαν την 10η θέση με 25 βαθμούς ενώ οι Αγρινιώτες την έβδομη θέση με 29 βαθμούς με τα φετινά τους παιχνίδια να λήγουν χωρίς νικητή καθώς και τα δύο παιχνίδια παιχνίδια που προηγήθηκαν του σημερινού, έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα (0-0).

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που είχε την κατοχή και ο Παναιτωλικός αυτός που περίμενε στο δικό του μισό, με το πρώτο ημίωρο να κυλάει με λίγες φάσεις αλλά και λίγα σφυρίγματα από τον διαιτητή.

Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει, με τον Αστέρα να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 34‘ όταν ο Μπαράλες με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Γιάννη Ανέστη.

Κάπως έτσι, ο Αστέρας που είχε τις πρωτοβουλίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναιτωλικό να αμύνεται μαζικά, πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Λύτρωση και νίκη στο 90′ για τους Αρκάδες!

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς «ξυπνάει» με το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 50΄ ο Κολοβός που πέρασε στην μεγάλη περιοχή μετά από τακουνάκι του Πέδρο και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναιτωλικός έμοιαζε να μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να φέρει και το παιχνίδι στην ισοπαλία χάρη στο γκολ του Κολοβού.

Το σκηνικό όμως, ανατράπηκε και πάλι υπέρ του Αστέρα που έφτασε να έχει την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο υπέρ του σε ποσοστό της τάξης του 70%.

Η κατοχή όμως, έφερε τελικά το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι, που αν εξαιρέσει κανείς ένα ανάποδο ψαλίδι του Μουνάφο στο 74′ που μάζεψε εύκολα ο Ανέστης δεν απείλησε ποτέ σοβαρά την εστία του Παναιτωλικού μέχρι το 90′, όταν έφτασε η ώρα του Άλβαρεζ να πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Αστέρα.

Ο Άλβαρεζ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας και με το δεξί του πόδι έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ανέστη γράφοντας το τελικό 2-1!

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-1

Σκόρερ: 34′ Μπαράλες, 90′ Άλβαρεζ – 50′ Κολοβός

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Σανταφέ (Προύντζος 84′), Μουνάφο, Ριέρα (Τιλίκα 45′), Σίτο (Ζουγκλής 68′), Μπερτόγλιο (Γκαρντάφσκι 84′), Μπαράλες.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μαλής, Λάρσον, Μλάντεν, Κολοβός (Μορσάι 88′), Χουάνπι (Ντίαζ 64′), Ντουάρτε, Σενγκέλια (Νοσίρου 64′), Πέδρο (Καρέλης 74′)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-1: Λύτρωση με Άλβαρεζ στο 90′ για τους Αρκάδες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.