Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 2-2: Από την Αρκαδία δεν περνάει κανείς – Είδε… αστεράκια ο Δικέφαλος στο φινάλε (vid)

Σε ένα ματς με «χιτσκοκικό» φινάλε, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χάσει τη νίκη μέσα από το «χέρια» του, φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας από την Τρίπολη.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ: Από την Αρκαδία δεν περνάει… κανείς! Ο Αστέρας Τρίπολης έβαλε στοπ και στον ΠΑΟΚ, παίρνοντας την ισοπαλία στο φινάλε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ.

Πρόκειται για μία έδρα, στην οποία δεν κατάφερε να περάσει κανένας από τους διεκδικητές του τίτλου, αφού μετά τους Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και Ολυμπιακό, έφυγε και ο Δικέφαλος χωρίς νίκη.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου κατέβασε την ομάδα του με τη γνωστή «συνταγή», έχοντας ωστόσο δύο αναγκαστικές αλλαγές, όπως αυτή του Ζίβκο Ζίβκοβιτς αντί του Ντομινίκ Κοτάρσκι, ενώ ο Ιβάν Νάσμπεργκ πήρε φανέλα βασικού αντί του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη.

Ο Άκης Μάντζιος από την άλλη, παρέταξε και αυτός χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Μάλιστα, μόλις στο 6ο λεπτό ήρθε και το γκολ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νάσμπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ολιβέιρα γύρισε ξανά τη μπάλα για τον Νορβηγό που από κοντά άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το παρθενικό του τέρμα με τα «ασπρόμαυρα».

Η «ασπρόμαυρη» πολιορκία συνεχίστηκε, με τον Νάρεϊ τέσσερα λεπτά αργότερα να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αφού ντρίπλαρε δύο παίκτες των γηπεδούχων, όμως δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Αρκάδες ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Κρέσπι να επιχειρεί ένα σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε, μέχρι και το 33ο λεπτό, όταν ένα δυνατό σουτ του Σάστρε στο ύψος της περιοχής, πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το τέρμα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Νάρεϊ ήταν αυτός που έκανε πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 39′, όταν ο Σίτο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, υποχρεώνοντας τον Ζίβκοβιτς στην επέμβαση του αγώνα. Η απάντηση ήταν άμεση, μόλις ένα λεπτό αργότερα. Ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, έσκαψε ιδανικά τη μπάλα, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Παρά τις αρκετές και καλές ευκαιρίες των δύο ομάδων, το ημίχρονο τις βρήκε με το 0-1.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ: Ισοπαλία με… τρελό φινάλε!

Οι Αρκάδες μπήκαν πιο δυνατά στο αγωνιστικό χώρο στην έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, έχοντας ωστόσο ανούσια κατοχή αφού δεν κατάφερναν να απειλήσουν τον Σέρβο πορτιέρο.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ήταν για τον Δικέφαλο στο 62ο λεπτό, με τους «ασπρόμαυρους» να συνδυάζονται άψογα, όμως ο Νάρεϊ που ήταν ο τελικός αποδέκτης σούταρε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν ουσιαστικά και το γκολ που έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Στο 82′ ο Ράφα Σοάρες έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Μπράντον Τόμας που με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε και αυτός με τη σειρά του το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Όλα φάνηκαν να είχαν τελειώσει, όμως όχι για τους παίκτη του Άκη Μάντζιου που είχαν αντίθετη άποψη.

Ο Σίτο στο 90ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας για τους γηπεδούχους. Κι όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Ατιένθα κατάφερε με κεφαλιά και έστειλε στη μπάλα τα δίχτυα μετά από σέντρα του Τασουλή, οδηγώντας στην… αυτοκτονία τον ΠΑΟΚ που είχα «αστεράκια».

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρθία (Γκαρντάφσκι 46’), Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες (Τασουλής 87′), Αλάγκμπε, Σανταφέ (Προύτζος 70’), Ριέρα (Τιλίκα 77’), Κρέσπι, Σίτο, Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (Κεντζιόρα 87′), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (Φιλίπε Σοάρες 87′), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 68’), Α. Ζίβκοβιτς (Τάισον 77’), Ολιβέιρα (Τόμας 68’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 2-2: Από την Αρκαδία δεν περνάει κανείς – Είδε… αστεράκια ο Δικέφαλος στο φινάλε (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.