ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Ηττήθηκε αλλά ελπίζει ο Αστέρας! (vids)

Η Χιμπέρνιαν έκανε την ανατροπή στο τέλος και νίκησε 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά οι Αρκάδες κρατούν την τύχη στα χέρια τους στον επαναληπτικό!

Ο Αστέρας δεν άντεξε την πίεση της Χιμπέρνιαν στα τελευταία λεπτά, αλλά η ήττα με 3-2 στο Εδιμβούργο του δίνει τη δυνατότητα να ελπίζει για την πρόκριση στην Τρίπολη.

Ο Κυριακόπουλος πέτυχε δύο γκολ βάζοντας τους Αρκάδες μπροστά στο σκορ, αλλά στο 93’ ήρθε η ανατροπή με το γκολ του Καμπέρι.

Ο Αστέρας μπήκε λίγο πιο μουδιασμένο στο γήπεδο και είδε την Χιμπέρνιαν να τον πιέζει πάρα πολύ από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Από την στιγμή που έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο, οι Αρκάδες βρήκαν μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησαν.

Στο 12’ όμως ήρθαν τα πάνω κάτω για τους Σκωτσέζους. Ο Τσιλιανίδης βρήκε τον Κυριακόπουλο, ο οποίος αν και είχε πάνω του δύο αμυντικός με πολύ καλό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ελληνική ομάδα.

Και πάλι ήταν η Χιμπέρνιαν που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να πάρει φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Γουιτάκερ αστόχησε από πολύ κοντά στο 22’, ενώ στο 30’ η σέντρα του Σλίβκα δεν βρήκε αποδέκτες.

Έτσι στο 35’ ο Μανιάς έκανε κεφαλιά πάσα στον Κυριακόπουλος και ο τελευταίος με βολίδα έκανε το 2-0 για τους Αρκάδες, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χιμπέρνιαν δεν είχε άλλη επιλογή, απ’ το να πιέσει στο σκορ. Οι Σκωτσέζοι έφτασαν έτσι στη μείωση του σκορ σε μία στημένη φάση στο 63’ με κεφαλιά του Αμπροόυζ στο 63’.

Το τέρμα αυτό τους ανέβασε την ψυχολογία και στο 77’ με τον Γκρέι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Λίγο αργότερα ο Αστέρας ισορρόπησε το ματς κι έδειξε ότι θα μπορούσε να κρατήσει το σκορ, όμως στο προτελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καμπέρι έκανε το 3-2 και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

MVP: Τα δύο γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Κυριακόπουλος, μπορεί να μην έδωσαν τη νίκη στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά του έδωσαν τη δυνατότητα να ελπίζει ότι μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση.

UP: Ο Φλοριάν Καμπέρι δεν ήταν καλός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Χιμπέρνιαν.

DOWN: Ο Αθανασιάδης δεν βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα και δεν ήταν το ίδιο σταθερός όπως είχε δείξει σε όλη τη διάρκεια της περσινής χρονιάς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

ΓΚΟΛ: 63’ Αμπρόουζ, 77’ Γκρέι, 93’ Καμπέρι – 12’, 35 Κυριακόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57’ Στίβενσον, 66’ Μπόιλ, 76’ Μακγκρέγκορ – 25’ Πασαλίδης, 58’ Μανιάς.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 84’ Πασαλίδης (δεύτ. κίτρ.)

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Γουίτακερ (46’ Γκρέι), Χάνλον (94’ Πόρτεους), Μακγκιν, Σλίβκα, Μπόιλ, Μάλλαν, Στίβενσον, Καμπέρι, Μακγκρέγκορ, Αμπρόουζ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (56’ Ρόλε), Καλτσάς (77’ Άνχελ), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87’ Χριστόπουλος), Μανιάς.