Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Το ματς κρίθηκε σε… 4λεπτά (vid)

Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Ισόπαλες έμειναν οι δύο ομάδες στην μάχη για την άτυπη πρωτιά στα πλέι άουτ της Super League. Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Τα δύο τέρματα της συνάντησης σημειώθηκαν με διαφορά 4 λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 49′ με τον Φατιόν και τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Μανούσο στο 52′....

Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Ισόπαλες έμειναν οι δύο ομάδες στην μάχη για την άτυπη πρωτιά στα πλέι άουτ της Super League.

Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Τα δύο τέρματα της συνάντησης σημειώθηκαν με διαφορά 4 λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 49′ με τον Φατιόν και τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Μανούσο στο 52′.

Στους 29 βαθμούς οι δύο ομάδες μετά τον βαθμό αυτό, με τους πρωτοπόρους Βόλο και ΠΑΣ Γιάννινα να έχουν από 34 έκαστος.

Στα άσχημα, ο σοβαρός τραυματισμός που υπέστη ο Χάρης Χαρίσης στο 74′ (αντικαταστάθηκε στο 78′), με την πρώτη εκτίμηση να είναι πως έχει υποστεί ρήξη χιαστών. Αν επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί, θα χρειαστεί να μείνει εκτός δράσης για τουλάχιστον 6 μήνες.

«Άχρωμο» το πρώτο ημίχρονο, «ανατροπή» στο δεύτερο

Κακό το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην έχουν σχεδόν ούτε μια τελική, παρά τον αρκετά καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση περισσότερο να μην δεχθούν γκολ, παρά να δημιουργήσουν μεσοεπιθετικά.

Το ματς αναλώθηκε περισσότερο στο κέντρο με Ατρόμητο και Απόλλων Σμύρνης να φτάνουν κάποιες φορές έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά να μην καταφέρνουν να φτιάξουν κλασικές φάσεις.

Ό,τι δεν είδαμε στα πρωτα 45 λεπτά όμως τα είδαμε σε ένα 4λεπτο με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου! Συγκεκριμένα ο ο Μπεντινέλι έδωσε στον Φατιόν, εκείνος βρήκε χώρο έξω την περιοχή κι έπιασε , αφήνοντας… άγαλμα τον Μανδά 0-1!

Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το τέρμα τους για πολύ όμως, καθώς στο 52′ ήρθε η ισοφάριση.

Ο Ενσικουλού έβγαλε εξαιρετική κάθετη, ο Μανούσος πέρασε και τον Βέρχουλστ για το 1-1. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ, όμως μετά τη χρήση του VAR το κατακύρωσε σωστά.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε μια «άγρια ομορφιά» στο παιχνίδι το οποίο ήταν πιο «ζωηρό» στη συνέχεια, χωρίς και πάλι βεβαίως να έχουμε τις πολλές τελικές.

Παντελίδης και Χάβος φρέσκαραν επιθετικά τις ομάδες τους οι οποίες έψαξαν για το γκολ της νίκης χωρίς να καταφέρουν να το πετύχουν τελικά.

O Μουνιέ στο 77ο λεπτό βγήκε φάτσα με τον Μανδά, αλλά ο Τομάσεβιτς τον πρόλαβε και απομάκρυνε στην τελευταία καλή στιγμή του ματς.

Δίκαια η μοιρασιά σε γενικές γραμμές με τον Ατρόμητο να έχει μια ανούσια κατοχή στα τελευταία 10 λεπτά.

Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1

MVP: Καλή εμφάνιση από τον Γκάλο αμυντικά. Γενικότερα δεν υπήρξε παίκτης που να έβγαλε… μάτια.

UP: Η γρήγορη ισοφάριση ήταν το κλειδί ώστε ο Ατρόμητος να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι. Ενσικουλού και Μανούσος συνεργάστηκαν άψογα για το 1-1.

DOWN: Η αμυντική αντίδραση των φιλοξενούμενων. Έχοντας προηγηθεί μόλις 4 λεπτά νωρίτερα δέχθηκαν πολύ γρήγορα την ισοφάριση και αυτό στοίχισε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Μανούχου, σωστά μέτρησε το γκολ του Ατρόμητου, σε μια φάση που δεν χρειαζόταν το VAR για να διαπιστωθεί αυτό.

ΣΚΟΡΕΡ: 52′ Μανούσος – 49′ Φατιόν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86′ Ουμπίδες, 67 Μπεντινέλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Διαιτητής: Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας),

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου), Θανάσης Κόλλιας (Ηπείρου),

4ος  Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής).

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Γκάλο, Σάλομον, Χαρίσης (78′ Νάτσος), Χριστοδουλόπουλος (46′ Αγκάγιεφ), Ενσικουλού (86′ Εντομβόνγι), Μουνίθ (64′ Ούμπιδες) και Μανούσος (78′ Κωτσόπουλος).

Απόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Σλίβκα, Κολ (90′ Λαγός), Τσιλούλης (76′ Μουνιέ), Μπεντινέλι (83′ Φερνάντες) και Ντάουντα (76′ Ιωαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Το ματς κρίθηκε σε… 4λεπτά (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.