Ατρόμητος – Άρης 0-0: «Ροντέο» στο Περιστέρι – Πάλι γκέλα ο Άρης, με «φωνές» των γηπεδούχων για τη διαιτησία!

Ο προβληματικός Άρης άφησε βαθμούς και στο Περιστέρι! Δεύτερη σερί ισοπαλία για τους Θεσσαλονικείς, βαθμός μετά από τρεις διαδοχικές ήττες ο Ατρόμητος

Ατρόμητος Άρης 0-0: «Εγκλωβισμένη» και στο Περιστέρι η ομάδα του Άλαν Πάρντιου. Ακυρώθηκε γκολ του Φαμπιάνο. On field review για πέναλτι που τελικά δεν δόθηκε στον Ατρόμητο! Οι Περιστεριώτες την καλύτερη στιγμή στο ματς!

Ατρόμητος – Άρης: Για το 4Χ4 ξεκίνησε ο Άρης  μετά τον Παναθηναϊκό. Έγινε 3Χ3 μετά τον ΟΦΗ και πλέον 2Χ2, αφού ούτε στο Περιστέρι κατάφεραν να κερδίσουν οι Θεσσαλονικείς. Το τελικό 0-0, αν και οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, αν αδικεί κάποιον, αυτοί είναι οι γηπεδούχοι που είχαν και την καλύτερη στιγμή στο ματς, με τον Κουέστα να κρατάει το μηδέν, στην διπλή ευκαιρία των Κουέν και Ρομπάιγ.

Στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ του Φαμπιάνο για χέρι, στην επανάληψη on field review για χέρι – πέναλτι του Γκρέι, το οποίο δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή Ζαμπαλά, με τον Ατρόμητο να αντιδρά μέσω social.

«Ξεκάθαρο χέρι του Γκρέι μέσα στην περιοχή. Ο VAR καλεί τον Ζαμπαλά για on field review και εκείνος αναίτια αρνείται την παράβαση», το σχόλιο της ΠΑΕ στο twitter.

Κυρίαρχος ο Άρης στα πρώτα 45′, ακυρώθηκε γκολ του Φαμπιάνο!

Yπεροχή στα σημεία, χωρίς να αποτυπωθεί στα μάτριξ του Σταδίου στο Περιστέρι, για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Συντριπτική κατοχή μπάλας, πλήρης έλεγχος, αλλά πρόβλημα στην τελική πάσα που θα έβγαζε την τελική προσπάθεια για τους «κιτρινόμαυρους».

Μοιραία, δεν ήρθε και το γκολ για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου. Και για να είμαστε ακριβείς, το γκολ που θα μετρούσε, αφού στο 14′ ο Φαμπιάνο σκόραρε μεν, αλλά το τέρμα του στόπερ του Άρη ακυρώθηκε μέσω VAR, αφού η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Γιαννιώτη, έχει βρει στο χέρι του. Ευκαιρία για (κανονικό) γκολ είχε ο Ιτούρμπε στο 45 plus, αλλά ο Παραγουανός δεν σημάδεψε σωστά!

Όσον αφορά στους γηπεδούχους, μονίμως πίσω από τη μπάλα και σε θέση άμυνας στα πρώτα 45 λεπτά, με την μοναδική τελική να καταγράφεται στο 11′ με το άστοχο σουτ του Ροτάριου. Tέσσερις είχε ο Άρης, επίσης όλες εκτός εστίας!

Μεγάλη (διπλή) ευκαιρία ο Ατρόμητος!

H… έμπνευση του Άλαν Πάρντιου να αφήσει εκτός 11άδας τον Μανού Γκαρθία δεν βγήκε και ο προπονητής του Άρη, τον έβαλε στο ματς στο 46′, προσδοκώντας στις κάθετες πάσες του Ισπανού μέσου, με τον Άρη όμως να παίζει κυρίως από τα πλάγια και όχι από τον άξονα. Ένα δεύτερο ημίχρονο που ξεκίνησε με μια μικρή καθυστέρηση, λόγω έντασης μεταξύ των οπαδών στην ανάπαυλα και είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με τον Ατρόμητο να είναι η ομάδα που πλησίασε στο γκολ!

Οι πρώτες τελικές στην εστία στο ματς, συνοδεύονται και από την μεγαλύτερη (διπλή) ευκαιρία στο ματς, για λογαριασμό των γηπεδούχων. Δύο απόπειρες από Κουέν και Ρομπάιγ να νικήσουν τον Κουέστα, νικητής  ο τερματοφύλακας του Άρη που κρατάει το μηδέν!  Ο Κουέστα κρατάει ανέπαφη την εστία του και στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ στο 88′!

Ο Άρης την τελευταία ευκαιρία στο ματς με τον Μανού Γκαρθία να μην μπορεί να νικήσει τον Γιαννιώτη στο 95′!

Ατρόμητος – Άρης: Οn field review για πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου!

Στο 67′ ο Ζαμπαλάς κλήθηκε στο μόνιτορ για να δει ένα χέρι του Γκρέι. Ο ρέφερι αφού είδε αρκετές φορές το ριπλέι, αποφάσισε οτι πριν την παράβαση του χεριού υπάρχει επιθετικό φάουλ στον φορ του Άρη, το οποίο και είχε καταλογίσει στην ροή του ματς. Το 0-0 με εκατέρωθεν διαμαρτυρίες για την διαιτησία, δεν… κουνήθηκε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του Ζαμπαλά!

Αποβολές και από τους δύο πάγκους λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης και νέα παράπονα των γηπεδούχων για μια 2η κίτρινη κάρτα που δεν δόθηκε στον Φαμπιάνο στις καθυστερήσεις!

Ατρόμητος – Άρης 0-0

Σκόρερ:

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (88′ Οικονομίδης), Γκονζάλες, Κουέν (88′ Μουνίθ), Κλωναρίδης (74′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ, Ροτάριου.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (66′ Ενκουλού), Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά) , Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό (46′ Μανού Γκαρθία), Ιτούρμπε (61′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι, Γκρέι (72′ Πάλμα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Άρης 0-0: «Ροντέο» στο Περιστέρι – Πάλι γκέλα ο Άρης, με «φωνές» των γηπεδούχων για τη διαιτησία!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!